سیسکو چیه؟

سیسکو چیه
تصویر داکبورد

داکبورد

چرا باید Cisco بدانید؟

بعد از گذروندن دوره‌های Network+ و MCSE این سؤال برای دانشجوها پیش میاد که (آیا در حال حاضر دانش کافی جهت ورود به بازار کار رو دارن یا نه؟) در دوره Network + دانشجوها با مفاهیم پایه‌ای شبکه و ارتباطات آشنا می‌شن و بعد با آغاز دوره MCSE دانشجو با سرویس‌های قابل استفاده در شبکه، راه‌اندازی اونها، رفع اشکال اونها و در نهایت طراحی و راه‌اندازی یک شبکه مطابق با سرویس‌های قابل ارائه روی بستر Microsoft Windows Server به صورت کامل و کاربردی آشنا می‌شن. این آموزش سبب می‌شه دانشجو بتونه وارد بازار کار شبکه بشه اما تا سطح شبکه‌هایی که وسعت زیادی ندارن و نیاز به طراحی زیرساخت در اونها وجود نداشته باشه. وقتی صحبت از طراحی زیرساخت در شبکه مطرح می‌شه، کارشناس شبکه باید توانایی طراحی و تنظیم تجهیزات مورد نیاز در سطح زیرساخت رو دارا باشه. محبوب‌ترین برند تجهیزات زیرساخت در شبکه، در حال حاضر Cisco هست. این تجهیزات از سطح یک شبکه Small business تا یک شبکه Enterprise به گونه‌های مختلفی وجود دارن که برای راه‌اندازی این تجهیزات یک کارشناس شبکه باید با تنظیمات (Configuration) اونها آشنا باشه. بنابراین یک کارشناس شبکه جهت ارتقا دانشش نیاز به خوندن و یا گذروندن دوره‌های سیسکو پیدا می‌کنه.
همونطور که می‌دونید شرکت Cisco به‌عنوان بزرگترین و معتبرترین شرکت در زمینه ساخت، طراحی و اجرای شبکه‌های کامپیوتری و تجهیزات اون در جهان شناخته شده. از این رو برای آشنایی بیشتر متخصصان شبکه با اصول طراحی و کار با تجهیزات، این شرکت اقدام به برگزاری دوره‌های متعددی در زمینه‌های مختلف شبکه کرده که در ادامه به توضیح مختصر هر کدوم می‌پردازیم.

CCNA (Cisco Certified Network Associate)

با خوندن این دوره افراد می‌تونن سوئیچ‌ها و روتر‌های سیسکو که اصلی‌ترین اجزای زیرساخت شبکه هستن رو تنظیم، راه‌اندازی و در صورت نیاز رفع اشکال کنن. این دوره شامل دو بخش Switchو Route هست که در بخش Switch با تکنولوژی‌های مقدماتی این بحث یعنی نصب و تنظیم یک سوئیچ تحت لایه‌های 2 و 3 مدل OSI جهت استفاده در یه شبکه Small business آشنا می‌شید. در بخش Route مباحث مسیریابی در دو سطح شبکه‌های LAN و WAN مطرح می‌شه و پروتکل‌هایی نظیرRIP, IGRP, EIGRP, OSPF, BGP و همچنین مواردی مانند NAT, DHCP, IPv6, Subnetting و …آموزش داده می‌شه. اما این پایان کار نیست! برای متخصصین IT زمان مطالعه و یادگیری وقتی به پایان می‌رسه که بخوان با دنیای IT خداحافظی کنن. بعد از اتمام دوره CCNA با توجه به آمادگی ذهنی افراد نسبت به مباحث زیرساختی که با گذروندن این دوره به وجود اومده توصیه می‌شه در جهت کامل شدن مهارت، در طراحی و راه‌اندازی زیرساخت شروع به خوندن دوره CCNP کنید.

CCNP (Cisco Certified Network Professional)

در دوره CCNP آموزش‌های لازم جهت راه‌اندازی سرویس‌های حرفه‌ای و فوق‌حرفه‌ای در سطح شبکه‌های Enterprise ارائه می‌شه که به علت حجم بالای مطالب، شرکت Cisco دوره CCNP رو به سه قسمت Switch ، Route و Troubleshootتقسیم کرده.

لازم به ذکره که دوره‌های سیسکو تنها به مباحثی که گفتیم ختم نمی‌شه و خیلی متنوع و گسترده هست ولی برای شروع کار و ورود به بازار کار این مقدار یادگیری کافیه اما جهت ارتقا کار و دانش خودتون قطعا نیاز به بیشتر کردن اطلاعاتتون دارید.

 

ارسال دیدگاه