هنر هوش مصنوعی چیست؟

تصویر کیمیا تقدیری

کیمیا تقدیری

 

هنر هوش مصنوعی یکی از بارزترین راه‌ها برای به کارگیری هوش مصنوعی مولد است که تخیل عمومی را به شیوه‌ای چشمگیر جلب کرده است. اما این چیست، چگونه از آن استفاده می کنید و آیا می تواند یک مثبت خالص برای جامعه باشد؟

طبق گفته صندوق بین المللی پول ، تا 60 درصد مشاغل در اقتصادهای «پیشرفته» تحت تأثیر هوش مصنوعی قرار خواهند گرفت . به نظر می رسد حدود نیمی از این مشاغل از هوش مصنوعی برای افزایش بهره وری استفاده می کنند، در حالی که نیمی دیگر تا حدی با هوش مصنوعی جایگزین خواهند شد.

آیا این اتفاق برای هنرمندان نیز خواهد افتاد؟ رویای اصلی این بود که هوش مصنوعی از پس کارهای خسته کننده برآید و به انسان ها اجازه دهد زمان بیشتری را با تلاش های خلاقانه سپری کنند. این واقعاً اتفاق نیفتاده است و ما هنوز مطمئن نیستیم که این یکی چگونه به پایان می رسد.

 

هوش مصنوعی مولد ممکن است بر معیشت نوازندگان، هنرمندان و نویسندگان بیش از سایرین تأثیر بگذارد. نقاشی‌های هوش مصنوعی و هنر هوش مصنوعی را می‌توان در لحظاتی با استفاده از ابزارهای متن به تصویر تولید کرد و تقریباً هر کسی می‌تواند از این فناوری استفاده کند.

آنها در حال حاضر ابزارهای فوق العاده قدرتمندی هستند که به افراد اجازه می دهند پروژه هایی را انجام دهند که ممکن است فقط یک یا دو سال پیش غیرقابل اجرا باشد.

در اینجا نحوه عملکرد آن، نگاهی به برخی از بهترین ابزارهای هنری هوش مصنوعی موجود و آنچه ممکن است برای هنر آینده باشد، آورده شده است.

هنر هوش مصنوعی چیست؟

هنر هوش مصنوعی معمولاً به تصاویری اطلاق می شود که با استفاده از ابزارهای مولد هوش مصنوعی ساخته شده اند. اینها تصاویری از همه نوع، تقریباً با هر سبکی، تقریباً در هر موضوعی، بر اساس یک پیام متنی ایجاد می کنند.

فوربس روزانه: بهترین داستان ها، گزارش های اختصاصی و تجزیه و تحلیل ضروری اخبار روز را هر روز هفته در صندوق ورودی خود دریافت کنید.

در نسل‌های اولیه این فناوری، از سال‌های 2022 و 2023، تولیدکنندگان تصویر هوش مصنوعی معمولاً با عناصر خاصی دست و پنجه نرم می‌کردند. برای مثال، تصاویر افراد اغلب انگشت‌ها و دندان‌های بسیار زیادی دارند، اما کیفیت خروجی در تکرارهای ۲۰۲۴ محبوب‌ترین مدل‌های هوش مصنوعی تولیدی می‌تواند قابل توجه باشد.

اما آیا واقعا هنر است؟ این سوال خیلی بزرگی است که نمی توان در توضیح مختصری به آن پاسخ داد، اما واضح است که «هنرمند هوش مصنوعی» که در چند خط متن سریع تایپ می کند، نباید با نقاش یا تصویرگری مقایسه شود که سال ها صرف پیشرفت هنر خود کرده است. مهارت درگیر در یک میدان توپ از راه دور نیست.

یکی از نمونه‌های اخیر هنر هوش مصنوعی که به شکلی برجسته بر روی جلد رمان پرفروش سارا جی ماس خانه زمین و خون استفاده شده است. این موضوع توسط The Verge فاش شد ، اما ناشر Bloomsbury گفت که تیمش حتی نمی‌دانست که این تصویر زمانی که از یک کتابخانه تصویری Adobe مجوز گرفته است، توسط هوش مصنوعی تولید شده است.

روی جلد عالی به نظر می رسد، اما در سال 2023 باعث بحث و جدل در میان هنرمندان و طرفداران شد.

هنر هوش مصنوعی چگونه کار می کند؟

می‌توانید از یک ابزار هنری هوش مصنوعی بخواهید که تقریباً از هر چیزی تصویر ایجاد کند. هوش آنها فقط در ایجاد تصاویر نیست، بلکه در تعیین آنچه در یک پیام متنی در نظر گرفته اید است.

شما صحنه‌ای را که می‌خواهید با کلمات توصیف می‌کنید، و می‌تواند شامل عباراتی مانند «به سبک» با اشاره به هنرمندان، سبک‌ها یا دوره‌های هنری خاص باشد. فوتورئالیسم یا کوبیسم تنها چند نمونه هستند که ممکن است بخواهید سعی کنید هنر تولید شده توسط هوش مصنوعی را به کار بگیرید.

برخی از ابزارهای هنری هوش مصنوعی همچنین می توانند از یک تصویر منبع و همچنین یک پیام متنی استفاده کنند و به شما امکان می دهند یک تصویر را به چیزی کاملاً متفاوت تبدیل کنید، در حالی که چیزی از آن اصلی را حفظ کنید.

هنر هوش مصنوعی با استفاده از مدلی که با استفاده از یک مجموعه داده عظیم آموزش داده شده است، تولید می شود. برای مثال، مجموعه داده‌های Dall-E 2 تولیدکننده تصویر Open AI دارای 650 میلیون تصویر، با عبارت‌های متنی مرتبط، است که از اینترنت استخراج شده‌اند.

هوش مصنوعی چگونه هنر را تغییر می دهد؟

مثبت ترین برداشت از هنر هوش مصنوعی این است که خلق هنر را دموکراتیک می کند. برای مثال، اگر یک خبرنامه دارید، می توانید از آن برای ایجاد تصویر سرصفحه استفاده کنید. یا کسانی که می‌خواهند بازی‌های ویدیویی مستقل خانگی خود را بسازند، می‌توانند از هوش مصنوعی برای پنهان کردن کمبود توانایی هنری طبیعی (یا زمان تمرین و جبران آن) استفاده کنند.

این ابزارهای تصویری هوش مصنوعی همچنین می‌توانند برای بهبود چشمگیر ظاهر وب‌سایت‌ها یا ارائه‌ها، بدون بازگشت به کلیپ‌آرت‌های ترسناکی که افراد مسن‌تر در میان ما استفاده می‌کنند، استفاده شوند.

با این حال، این امر همچنان منجر به بی ارزش شدن آثار هنرمندان می شود و این ایده را عادی تر می کند که دلیلی برای پرداخت پول به مردم برای خلق آثار هنری وجود ندارد. این فقط مربوط به افرادی نیست که نقاشی می‌سازند و می‌فروشند. در واقع، اصلاً به این موضوع مربوط نمی شود.

هنرمندان استوری‌برد برای فیلم و تلویزیون، تصویرگران برای کتاب‌ها و تبلیغات، فیلمبرداران، عکاسان تجاری و طراحان لوگوی شرکت‌ها حداقل تا حدودی می‌توانند جایگزین هوش مصنوعی شوند. زمانی که هوش مصنوعی ایجاد تصویر تا حدی با استفاده از تصاویری که آنها ایجاد کرده‌اند آموزش داده می‌شود، این امر به ویژه برای کسانی که در چنین صنایعی کار می‌کنند بسیار ناراحت کننده است.

در صورت عدم جایگزینی، هنرمندان ممکن است به عنوان ویراستاران و متصدیان محتوایی که توسط هوش مصنوعی ایجاد شده است، شوند. این می‌تواند هنر دیجیتال و فیزیکی را که به‌طور سنتی ساخته می‌شد، به یک صنعت میراث تبدیل کند و تعداد مشاغل «عادی» درگیر در این شغل‌ها را تا حد زیادی کاهش دهد.

اینکه چشم انداز مشاغل در آن مقطع چگونه به نظر می رسد هنوز ناشناخته است. سام آلتمن، رئیس Open AI، هیچ نگرانی در مورد ریشه کن کردن مشاغل با هوش مصنوعی ندارد (بالاخره، دارایی خالص او با صدها میلیون دلار اندازه گیری می شود) و می گوید : “ما مشاغل جدید و بهتری پیدا خواهیم کرد.” اما برای بسیاری از این مشاغل جدید ممکن است شامل نوعی از هنر سازی نباشد که برخی از اوایل کودکی آرزوی آن را داشتند.

چه خبر است؟ تولید ویدئو با هوش مصنوعی، همانطور که توسط ابزار سورای Open AI نشان داده شده است. این کار بسیار شبیه ابزارهای تولید تصویر است که از یک اعلان متنی کار می کند. تایلر پری، کارگردان فیلم، ادعا می‌کند که به‌طور نامحدود توسعه 800 میلیون دلاری استودیوی فیلم‌سازی‌اش را پس از دیدن تاثیرگذار بودن سورا به حالت تعلیق درآورده است.

تولید ویدئو با هوش مصنوعی جدید نیست، اما قبل از Sora تمایل به تولید فیلم‌های نسبتاً کابوس‌آمیز داشت.

ابزارهای نرم افزاری نسل هنر هوش مصنوعی چیست؟

در گسترده‌ترین مفهوم، همه ابزارهای مولد هوش مصنوعی را می‌توان سازندگان هنر هوش مصنوعی در نظر گرفت. کلمات نوشته شده، موسیقی، تصاویر ثابت و ویدئو همگی می توانند آثار هنری باشند، اما “هنر هوش مصنوعی” در اصطلاح رایج امروزی تقریباً منحصراً به تصاویر تولید شده توسط هوش مصنوعی اشاره دارد. مولدهای موسیقی هوش مصنوعی نیز در حال حاضر کمتر توسعه یافته اند.

اگرچه این مناطق شروع به ادغام با هم می کنند. به عنوان مثال، ربات چت معروف Chat GPT را می توان به عنوان یک تولید کننده تصویر و متن استفاده کرد ، زیرا ابزار هنری Dall-E AI Open AI با ربات یکپارچه شده است. با این حال، این به یک اشتراک Open AI پولی نیاز دارد.

هیچ تفاوت واقعی بین هنر هوش مصنوعی و تصویر هوش مصنوعی فراتر از دستور متنی که برای ایجاد آن تصویر استفاده شده است وجود ندارد . برای هوش مصنوعی فرقی نمی‌کند که تصویری از کلیسای محلی خود را به سبک پیکاسو می‌خواهید یا عکسی از دونالد ترامپ که سوار بر موتور سیکلت است.

تصاویری مانند آن نمونه آخر نیز توانایی تشخیص اینکه چه زمانی تصاویر با هوش مصنوعی تولید می‌شوند و چه زمانی حیاتی نیستند را ایجاد می‌کند. Open AI اعلام کرده است که قصد دارد واترمارک های دیجیتال را به Dall-E 3 به صورت مرئی و نامرئی اضافه کند، اما اذعان دارد که این اطلاعات همچنان قابل حذف هستند. ابزارهای ردیاب هوش مصنوعی مستقل نیز وجود دارد ، اما بیشتر آنها به جای تصویر بر روی متن تمرکز می کنند.

برترین ابزارهای مولد هنر هوش مصنوعی

گرمای شدید هوش مصنوعی باعث شده است که تعداد زیادی از ابزارهای هنری هوش مصنوعی ظاهر شوند. برخی از نمونه‌ها عبارتند از Stable Diffusion، Mid journey ، Dall-E، Adobe Photoshop’s Generative Fill و Leonardo.

اینها شناخته شده ترین سازندگان تصویر هوش مصنوعی هستند. با این حال، آنها به اشتراک پولی نیاز دارند. ابزارهای رایگان برای استفاده در زمان نگارش عبارتند از Deep Dream Generator و Dezgo. هر دو سطح خوبی از کنترل بر نتیجه نهایی را ارائه می دهند، حتی اگر از پیشرفته ترین بک اند هوش مصنوعی استفاده نکنند.

Mid Journey V6

Mid Journey AI یکی از پلتفرم‌های اصلی هنری هوش مصنوعی است که توسط دیوید هولز تأسیس شد. اولین نسخه آن در سال 2022 منتشر شد، در حالی که آخرین V6 در دسامبر 2023 وارد بازار شد.

دسترسی اولیه به این ابزار هوش مصنوعی قبلا رایگان بود، اما اکنون پشت یک دیوار پرداخت است. اشتراک ها از 10 دلار در ماه شروع می شود و برای کاربران قدرتمند تا 120 دلار در ماه افزایش می یابد.

درک آن از دستورات متن عالی است و کیفیت نتایج آن به طور کلی بسیار خوب است. با این حال، Mid Journey بسیار آسان‌ترین ابزار هنری هوش مصنوعی برای استفاده است. شما از طریق برنامه چت محبوب Discord به آن دسترسی دارید، که با توجه به شهرت Mid Journey ممکن است عجیب به نظر برسد.

برای استفاده حداکثری از آن باید پارامترهای خاصی را یاد بگیرید. به عنوان مثال، «— AR 16:9» به این معنی است که می‌خواهید خروجی یک نسبت صفحه عریض استاندارد داشته باشد. فن هراسان ممکن است به تعویق بیفتند.

Dall-E 3

Dall-E 3 Open AI احتمالاً بهترین مکان شروع در هنر هوش مصنوعی برای کسانی است که مایل به پرداخت هزینه برای این سرویس هستند، زیرا از طریق ربات چت بسیار بصری Chat GPT قابل دسترسی است.

دسترسی به عنوان بخشی از اشتراک Chat GPT Plus اعطا می شود که هزینه آن 20 دلار در ماه است. همچنین دسترسی به نسخه پیشرفته تر ربات چت Chat GPT را باز می کند.

Dall-E 3 با مقایسه شبیه به مشابه، اغلب تصاویر کارتونی بیشتری نسبت به Mid journey v6 تولید می کند. اما این به طور طبیعی بین اعلان‌ها متفاوت است و اغلب سبک آن ممکن است دقیقاً همان چیزی باشد که سازندگان به دنبال آن هستند.

فتوشاپ AI Generative Fill

Adobe در سال 2023 AI Generative Fill را به فتوشاپ اضافه کرد. به این ترتیب، فوراً به یکی از مهمترین ابزارهای هنری هوش مصنوعی موجود تبدیل شد.

این یک تکامل نسلی از ویژگی‌هایی است که فتوشاپ قبلاً داشت، یعنی پر کردن محتوا. اما در جایی که آن نسخه قدیمی معمولاً برای گسترش پس‌زمینه‌های نسبتاً ساده در تصاویر استفاده می‌شود، AI Generative Fill می‌تواند برای بزرگ‌نمایی تصاویر و ایجاد اطلاعات اضافی تصویر استفاده شود.

یک نسخه آزمایشی رایگان فتوشاپ در دسترس است، اما دسترسی طولانی‌مدت به اشتراک Adobe Creative Cloud نیاز دارد. برای برنامه هایی که شامل فتوشاپ می شوند، این مبلغ از 19.99 دلار در ماه شروع می شود.

انتشار پایدار

Stable Diffusion از Stable AI یکی از سه نام اصلی اصلی در تصاویر مولد هوش مصنوعی در کنار Dall-E و Mid Journey بود.

این به خصوص جالب است زیرا Stable Diffusion رایگان و منبع باز است. شما نمی توانید مستقیماً از وب سایت Stability AI به آن دسترسی داشته باشید، زیرا برای استفاده از سرورهایی که واقعاً کار را انجام می دهند، عضویت لازم است.

با این حال، سرویس‌های دیگری نیز وجود دارند که از سرورهای خود استفاده می‌کنند و می‌توان از آنها به صورت محدود و رایگان استفاده کرد. Stable Diffusion را به صورت رایگان در Playground امتحان کنید .

لئوناردو هوش مصنوعی

لئوناردو یکی از رابط های دوستانه و مفید برای ایجاد هنر هوش مصنوعی است. در حالی که اشتراک های پولی برای این یکی وجود دارد، شما همچنین تعداد محدودی توکن برای ایجاد تصاویر سفارشی هر روز دریافت می کنید.

حداقل تا حدی بر اساس هوش اصلی Stability AI است، بنابراین نتایج ممکن است مشابه آنچه در Stable Diffusion می‌بینید باشد. با این حال، طیف ابزارهایی که در دستان شما قرار می دهد، از جمله تغییر طرح های خشن و ایجاد ویدیو، چشمگیر است.

سخن پایانی

هنر هوش مصنوعی یک موضوع قدرتمند و متزلزل است. در حالی که هوش مصنوعی بیشتر مشاغل را تحت تاثیر قرار میدهد، اما در هنر هوش مصنوعی این کار را به وضوح انجام می دهد. همه ما می‌توانیم با هوش مصنوعی تولیدکننده تصویر بازی کنیم و به طور شهودی درک کنیم که قبل از وجودش ساعت‌ها (شاید صدها ساعت در برخی موارد) برای دستیابی به نتایج مشابه با دست زمان می‌برد.

با این حال، استفاده از ابزارهای هنری هوش مصنوعی یک راه مفید برای درک نحوه عملکرد این اشکال فوق العاده محبوب هوش مصنوعی است. برای دسترسی به بهترین آنها باید هزینه پرداخت کنید، اما اگر علاقه شما بر اساس کنجکاوی خالص است، جایگزین های رایگان آنلاین موجود است. و ویدیوهای YouTube بی‌شماری که قدرت جدیدترین مدل‌ها را نشان می‌دهند، رایگان هستند.

ارسال دیدگاه