Bard پاسخ گوگل به موفقیت ChatGPT

تصویر دانیال قرائی

دانیال قرائی

در چشم انداز همیشه در تکامل هوش مصنوعی، گوگل با معرفی Bard نقش قابل توجهی داشته است. این چت‌بات هوش مصنوعی طراحی شده است تا شیوه تعامل ما با فناوری را متحول کند و تجربه مکالمه ای طبیعی و جذاب تر را ارائه دهد.

ظهور چت‌بات‌های هوش مصنوعی به طور قابل توجهی بر دنیای دیجیتال تأثیر گذاشته است و همه چیز را از خدمات مشتری گرفته تا دستیار های دیجیتال تغییر داده است. همانطور که این ابزارهای مجهز به هوش مصنوعی پیچیده تر می‌شوند، تفاوت‌های بین ارتباطات انسان و ماشین را محو می‌کنند.

Bard گواهی بر این پیشرفت فناوری است. Bard که به عنوان پاسخی به ظهور ChatGPT توسعه داده شده است، نشان دهنده تعهد گوگل به پیشبرد مرزهای آنچه که هوش مصنوعی می‌تواند به دست آورد است. چشم انداز و راهنمایی مدیران و بنیانگذاران گوگل در شکل دادن به توسعه Bard بسیار مؤثر بوده است، و منعکس کننده اعتقاد آنها به پتانسیل هوش مصنوعی برای افزایش تعاملات دیجیتالی ما است.

با ما همراه باشید تا در بخش‌های بعدی عمیق تر به توسعه، جنبه‌های فنی، ویژگی‌ها و تأثیر Bard بپردازیم.

توسعه

Bard ابتدا در 6 فوریه 2023 معرفی شد و به عنوان یک برنامه تحت وب مستقل در 21 مارس 2023 در ظرفیت محدود راه اندازی شد و به کاربران ایالات متحده و بریتانیا اجازه می‌داد که به لیست انتظار بپیوندند. انگیزه ایجاد آن عمدتاً ناشی از راه‌اندازی موفقیت‌آمیز ChatGPT بود، که این تصویر را ایجاد کرد که گوگل در مسابقه توسعه چت‌بات‌ها عقب مانده است. این تصویر آنقدر قوی بود که منجر به کاهش قابل توجه 100 میلیارد دلاری در ارزش بازار گوگل شد.

توسعه Bard با احساس فوریت در گوگل پیش برده شد. ساندار پیچای، مدیر عامل شرکت، یک درخواست جمعی را برای همه کارمندان صادر کرد تا Bard را آزمایش کنند، و این تلاش را به یک hackathon داخلی تشبیه کرد. این فوریت همچنین در مشارکت بنیانگذاران گوگل، لری پیج و سرگئی برین، که جلسات متعددی با مدیران شرکت برای بررسی استراتژی محصول هوش مصنوعی گوگل برگزار کردند، منعکس شد. این نشان دهنده تغییر رویکرد محافظه کارانه قبلی آنها بود و مشارکت آنها بر اهمیتی که گوگل برای توسعه Bard قائل بود تاکید کرد.

توسعه بارد بدون چالش نبود. راه اندازی اولیه توسط بسیاری در گوگل ناکارآمد در نظر گرفته شد، و Bard در نظر عموم، به نسخه ای ساده تر و پرخطا تر از ChatGPT مشهور شد. با این حال، Bard در طول زمان دستخوش پیشرفت‌های قابل توجهی شد، از جمله ادغام Google Lens و سایر محصولات و فناوری‌های Google.

در ماه می 2023، Bard در نشست سالانه Google I/O به عنوان محور اصلی حضور یافت و پیچای و هسیائو اعلام کردند که تغییراتی در Bard اعمال می‌شود، از جمله انتقال به PaLM 2، ادغام با سایر محصولات گوگل و دیگر سرویس‌ها، گسترش به 180 کشور، پشتیبانی از زبان‌های بیشتر و اضافه کردن ویژگی‌های جدید. در ماه ژوئیه، گوگل Bard را در اتحادیه اروپا و برزیل راه‌اندازی کرد، پشتیبانی از زبان‌های جدید افزود و ویژگی‌های شخصی‌سازی و بهره‌وری جدیدی را معرفی کرد.

نقش مدیران و بنیانگذاران گوگل در توسعه Bard قابل توجه بود. ساندار پیچای، مدیر عامل گوگل، نقش مهمی در جمع آوری نیروی کار شرکت و تعیین مسیر توسعه Bard ایفا کرد. سرگئی برین، یکی از بنیانگذاران گوگل، که قبلاً با تلاش‌های هوش مصنوعی این شرکت همکاری می‌کرد، به طور فعال در توسعه Bard مشارکت داشت و به‌ویژه بر بهبود و تکامل آن تمرکز کرد. این مشارکت توسط پیچای تشویق شد و تغییر قابل توجهی را در تعامل برین با شرکت نشان داد.

جنبه های فنی

Bard از مدل PaLM 2 استفاده می کند. PaLM 2 نسل بعدی از LLM های گوگل است که بر پایه میراث گوگل از تحقیقات پیشرو در یادگیری ماشین و هوش مصنوعی مسئولانه ساخته شده است. PaLM2 یک مدل زبانی پیشرفته با قابلیت‌های چندزبانه، استدلال و کدنویسی بهبود یافته است. PaLM 2 در کارهایی مانند استدلال پیشرفته، ترجمه و تولید کد به دلیل نحوه ساخت متفاوت برتری دارد. با متحد کردن سه پیشرفت تحقیقاتی متمایز در LLM‌ها، این مدل نسبت به پیشینیان خود، پیشرفت‌های بزرگی داشته است:

 • استفاده از مقیاس بندی بهینه از نظر محاسباتی: ایده اصلی مقیاس بندی بهینه  این است که اندازه مدل و اندازه مجموعه داده آموزشی را متناسب با یکدیگر مقیاس کنیم. این تکنیک جدید، PaLM 2 را کوچک‌تر از PaLM می‌کند، اما با عملکرد کلی بهتر، از جمله استنتاج سریع‌تر، پارامترهای کمتر برای ارائه، و هزینه سرویس کمتر، کارآمدتر می‌کند.
 • بهبود داده‌ها: LLM‌های قبلی، مانند PaLM، از مجموعه داده‌های عمدتاً متن انگلیسی برای آموزش اولیه مدل استفاده می‌کردند. PalM 2 با مجموعه داده هایی چندزبانه و متنوع که شامل صدها زبان مختلف انسانی و برنامه نویسی، معادلات ریاضی، مقالات علمی، و صفحات وب می‌شود، از این نظر بهبود یافته است.
 • معماری و هدف مدل به روز شده: PaLM 2 دارای معماری بهبود یافته است. همچنین PaLM 2 و آخرین نسخه آن بر روی انواع مختلفی از وظایف مختلف آموزش دیده اند، که همه آنها به PaLM 2 کمک می‌کند تا جنبه های مختلف زبان را بیاموزد.

PaLM 2 بر روی حدود 100 زبان گفتاری و بیش از 20 زبان برنامه نویسی آموزش دیده است. این مدل در حال حاضر، در بیش از 25 محصول Google، از جمله Bard، چت‌بات آزمایشی Google، و برنامه‌های Google Workspace مانند Docs، Slides و Sheets استفاده می‌شود. PaLM 2 در چهار اندازه از کوچک تا بزرگ موجود است:

 1. Gecko
 2. Otter
 3. Bison
 4. Unicorn

در نهایت، توسعه‌دهندگان اکنون می‌توانند از طریق API به PaLM 2 دسترسی داشته باشند.

ویژگی ها

برخی از ویژگی های متفاوت Bard عبارتند از:

 • پشتیبانی از تصویر: کاربران می‌توانند تصاویر را در کنار متن در پیام های خود قرار دهند. Google Lens در Bard ادغام شده است تا این امکان را فراهم کند.
 • پشتیبانی از ورودی و خروجی صوتی: رابط کاربری Bard به کاربر اجازه می‌دهد که از فرمان های صوتی استفاده استفاده کند و امکان خوانش پاسخ برای کاربر نیز فراهم شده است.
 • ادغام سرویس های گوگل: Bard اکنون می تواند به برنامه ها و سرویس های Google از جمله Gmail، Docs، Drive، Google Maps، YouTube، Flights و هتل ها متصل شود. با Bard Extensions، کاربران می‌توانند اطلاعات مرتبط را از ابزارهای Google که هر روز استفاده می‌کنند، پیدا کرده و نشان دهند، حتی زمانی که اطلاعات در چندین برنامه و سرویس وجود دارد.
 • ادغام سرچ برای تایید پاسخ‌ها: کاربران می توانند روی دکمه “Google it” کلیک کنند تا پاسخ های Bard را دوباره بررسی کنند و بیشتر کاوش کنند. بارد پاسخ را می خواند و ارزیابی می کند که آیا محتوایی در سراسر وب برای اثبات آن وجود دارد یا خیر. هنگامی که یک عبارت قابل ارزیابی است، کاربران می توانند روی عبارات برجسته کلیک کنند و در مورد تطابق یا تناقض اطلاعات یافت شده توسط جستجو، اطلاعات بیشتری کسب کنند.
 • خروجی کد به کرنل های آنلاین: محیط کاربری Bard به کاربران اجازه می دهد که کد های پایتون تولید شده توسط Bard را به راحتی به Colab یا Replit متقل کرده و اجرا کنند.
 • تنظیم خروجی: پس از پاسخ Bard به درخواست کاربر، در صورتی که کاربر از خروج فعلی راضی نباشد، می‌تواند پاسخ Bard را ساده تر، کوتاه و یا طولانی تر کند. همچنین  امکان تنظیم لحن پاسخ دادن Bard به درخواست کاربر وجود دارد.

Google دائماً برای بهبود Bard و ادغام آن با برنامه‌ها و سرویس‌های مفیدتر Google تلاش می‌کند. علاوه بر سرویس هایی که راجب آن ها صحبت کردیم گوگل اعلام کرده در آینده قرار است سرویس هایی مانند Adobe Firefly ،Kayak ،OpenTable ،ZipRecruiter ،Instacart ،Wolfram و Khan Academy نیز در Bard قابل استفاده باشند. در حالی که بارد هنوز یک آزمایش است و محدودیت‌های خود را دارد، این پتانسیل را دارد که روش جستجو را تغییر دهد و به کاربران کمک کند بهره‌وری بیشتری داشته باشند.

پذیرش و تاثیر

پس از اینکه Bard به عنوان یک سرویس آزمایشی شروع به کار کرد، پاسخ‌های متفاوتی دریافت کرد. برخی از افراد توانایی آن را در تولید ایده‌های محتوای خلاقانه و خلاصه کردن مقالات و صفحات وب ستایش کرده اند، در حالی که برخی دیگر از محدودیت ها و بی دقتی‌های آن انتقاد کرده اند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که Bard هنوز در مراحل اولیه خود است و دائماً بروز رسانی می شود تا محصولی توانمند را در اختیار کاربران قرار دهد.

Bard علیرغم محدودیت‌هایی که دارد، این پتانسیل را دارد که روش جستجوی مردم برای اطلاعات را تغییر دهد. این ابزار قدرت محصولات گوگل را با LLM‌ها ترکیب می‌کند. از Bard می‌توان برای ساده‌سازی موضوعات پیچیده، بارش فکری ایده، و حتی نوشتن کپی‌های کوتاه برای الهام گرفتن استفاده کرد.

تاثیر Bard بر صنعت هوش مصنوعی هنوز دیده نشده است، اما واضح است که گوگل سرمایه گذاری زیادی روی مدل های زبانی بزرگ و برنامه های کاربردی هوش مصنوعی Generative می‌کند. همانطور که Bard به تکامل و پیشرفت خود ادامه می دهد، می تواند به ابزاری ارزشمند برای سازندگان محتوا، محققان و هر کسی که به دنبال بررسی سریع حجم زیادی از اطلاعات است تبدیل شود.

جمع بندی

آینده Bard و هوش مصنوعی امیدوارکننده به نظر می‌رسد. همانطور که این فناوری‌ها به تکامل خود ادامه می‌دهند، انتظار می‌رود که بیشتر در زندگی روزمره ما ادغام شوند و نحوه تعامل ما با دنیای دیجیتال را تغییر دهند.

برای Bard، تمرکز گوگل احتمالاً بر بهبود درک چت‌بات از هدف کاربر، و همچنین گسترش قابلیت‌های آن برای رسیدگی به سؤالات و موارد استفاده پیچیده‌تر است. همچنین امکان ادغام Bard با سایر خدمات Google وجود دارد و تجربه کاربری یکپارچه‌تر و شخصی‌شده‌تر را ایجاد می‌کند.

در زمینه گسترده تر چت‌بات‌های بر پایه هوش مصنوعی، روند به سمت تعاملات طبیعی و شهودی تر است. سیستم های آینده ممکن است نه تنها کلماتی که ما می‌گوییم، بلکه احساسات و مقاصد اساسی را نیز درک کنند.

با این حال، این پیشرفت ها چالش هایی را نیز به همراه دارد. مسائلی مانند حریم خصوصی و بایاس الگوریتمی باید مورد توجه قرار گیرد، زیرا ما به سمت آینده ای حرکت می کنیم که در آن هوش مصنوعی نقش بزرگ تری در زندگی ما بازی می کند.

در پایان، در حالی که هنوز چالش‌های زیادی وجود دارد، چشم‌انداز آینده برای Bard و هوش مصنوعی هیجان‌انگیز است. Bard نشان دهنده یک گام مهم به جلو در تلاش مداوم ما برای دسترسی بیشتر و مفیدتر به فناوری و انسان محورتر کردن آن هستند.

ارسال دیدگاه