بازگشت دوباره به ماه پس از ۵۰ سال

تصویر محمد امین کرمی

محمد امین کرمی

جدیدترین ماموریت آمریکا بر روی ماه یعنی فرودگر Peregrine  امروز از کیپ کارناوال به فضا پرتاب شد. این ماه نورد توسط Astrobotic Technology ساخته شده است و قرار است اولین گام را برای بشریت پس از ۵۰ سال بردارد . و اما این ماموریت به چند دلیل قابل توجه است که در این مقاله به آنها میپردازیم

 

1.جزئیات پرتاب: فرودگر Peregrine در 8 ژانویه 2024 از کیپ کاناورال فلوریدا و بر روی موشک Vulcan  ساخت (ULA) پرتاب شد. گفتنی است که ULA این موشک را برای جایگزینی Atlas V و رقابت در بازار پرتاب ماهواره در برابر فالکون 9  توسعه داده است و موفقیت آن میتواند حرکت بسیار مثبتی برای تغییر در دنیای موشک‌های ماهواره‌بر باشد.

 

2.هدف ماموریت: فرودگر Peregrine بخشی از برنامه‌ی بلندمدت Artemis ناسا است که هدف آن بازگرداندن فضانوردان به ماه در سال های آینده است. این ماموریت به ویژه قابل توجه بود زیرا نشان دهنده اولین پرتاب ماه‌نشین ایالات متحده در بیش از 50 سال از زمان آپولو 17 در سال 1972 است. هدف Peregrine جمع‌آوری داده‌ها در مورد سطح ماه برای آماده‌سازی در ماموریت‌های انسانی آینده است.

 

3.اهمیت تجاری و بین المللی: این ماموریت یک گام مهم در مسابقه فضایی تجاری است که اولین تلاش برای فرود روی ماه توسط یک شرکت خصوصی محسوب می‌شود. در صورت موفقیت، فرود Peregrine که برای 23 فوریه 2024 برنامه ریزی شده بود، Astrobotic را به اولین شرکت خصوصی تبدیل می کند که به این موفقیت دست یافته است. این ماموریت همچنین بر مشارکت فزاینده شرکت‌های خصوصی در اکتشافات فضایی تأکید می‌کند، روندی که در سطح جهانی اجتناب ناپذیر شده‌است.

 

4. محموله ها و ویژگی ها: همراه با مأموریت های علمی ناسا، Peregrine بیش از 20 محموله از جمله کاوشگرهای کوچک ماه و یک کپسول را حمل می کند. قابل ذکر است که این کپسول شامل خاکستر و DNA علاقه مندانی به فضا است که فوت شده‌اند، از جمله Gene Roddenberry خالق «Star Trek» و نویسنده داستان های علمی تخیلی Arthur C. Clarke. این محموله‌های متنوع گستره‌ی گسترده فعالیت‌های تجاری و فرهنگی در اکتشاف فضایی را نشان می‌دهند.

 

به طور کلی، این مأموریت نشان‌دهنده دوران جدیدی در اکتشاف ماه، ترکیب تلاش‌های دولت و بخش خصوصی و هموار کردن مسیر برای ماموریت‌های سرنشین دار آینده به ماه است.

ارسال دیدگاه