سم آلتمن در نشست سالانه در داووس: هوش‌مصنوعی باید هسته‌ای شود!

تصویر محمدحسن محمودی

محمدحسن محمودی

سم آلتمن، مگا میلیونر شبیه به جیمی نوترون که اوپن‌ای‌آی را در حال حاضر اداره می‌کند، در مجمع جهانی اقتصاد امسال (WEF) در داووس سوئیس حرف‌های زیادی برای گفتن داشت. آلتمن طی مصاحبه‌ای به طور ضمنی به این موضوع اشاره کرد که صنعت او باید به سمت انرژی هسته‌ای متمایل شود تا با ردپای انرژی رو به رشد آن همگام شود. این دقیقاً یک چرخش شگفت‌انگیز از وقایع نیست، اما نشان می‌دهد که سیلیکون‌ولی رو به رشد است: هوش مصنوعی اگر بخواهد جهان را تسخیر کند، به سادگی به قدرت بیشتری نیاز دارد.

هر سال، نخبگان مجلل جهان در نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد در داووس گرد هم می‌آیند، جایی که آنها به طور دوستانه بر سر بهترین مسیر رو به جلو برای سرمایه داری جهانی بحث می‌کنند. این رویداد به گونه‌ای طراحی شده است که به شرکت‌کنندگان، که عمدتاً میلیاردرها، رهبران کسب‌وکار و لابی‌گران هستند، توانایی بازی کردن ابتکارات خاصی را بدهد که کم و بیش همه در مورد چگونگی کسب درآمد مؤثرتر است. منطقی است که پایداری صنعت هوش مصنوعی، که در سال گذشته سرمایه‌گذاری‌های مالی نامناسبی را به همراه داشته است، تمرکز اصلی کنفرانس امسال باشد.

آلتمن در مورد آینده صنعت خود حرف‌های زیادی برای گفتن داشت، به ویژه ادعا می‌کرد که هوش مصنوعی به نوعی تغییر محور، شکست‌آفرینی کوپرنیکی در نوآوری انرژی نیاز دارد. به گزارش رویترز، آلتمن طی مصاحبه‌ای گفت: «هیچ راهی برای رسیدن به آنجا بدون پیشرفت وجود ندارد. این به ما انگیزه می دهد که بیشتر در انرژی هسته‌ای سرمایه گذاری کنیم.

بر کسی پوشیده نیست که صنعت هوش مصنوعی به قدرتی خیره کننده نیاز دارد. در واقع، تأثیرات زیست‌محیطی این کسب‌وکار به اندازه‌ای است که بیشتر محیط‌بانان جدی را وادار به فریاد زدن برای نجات‌دادن سرمایه‌های طبیعی کند. در ماه‌های اخیر، شرکت‌های فناوری به دنبال منابع انرژی جایگزینی بوده‌اند که سازگارتر با محیط‌زیست باشند. آلتمن، خود صدها میلیون دلار برای پروژه‌های همجوشی انرژی – از جمله Helion Energy، یک استارت‌آپ در این زمینه که اکنون متعلق به شریک تجاری ویژه اوپن‌ای‌آی، مایکروسافت است، هزینه کرده است.

بسیاری از کارشناسان وجود دارند که معتقدند اگر انرژی هسته‌ای به درستی مدیریت شود، می تواند نکته خوب و مثبتی برای آمریکا باشد. با این حال، این که آیا بهترین استفاده از آن انرژی هسته‌ای ایجاد چت‌بات‌های سریع‌تر و تولیدکننده‌های محتوا خواهد بود یا نه، یک سوال کاملا متفاوت است!

در اینجا نکات دیگری است که از آلتمن در داووس می‌توانیم یاد بگیریم:

مدیر عامل اوپن‌ای‌آی چندان نگران تأثیر فناوری خود بر انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ ایالات متحده نیست. کارشناسان معتقدند که تأثیر اطلاعات نادرست مبتنی بر هوش مصنوعی می‌تواند بر انتخابات ریاست‌جمهوری آتی داشته باشد، اما به نظر نمی‌رسد او این‌طور ببیند. آلتمن در طی مصاحبه‌ای با بلومبرگ گفت که او به ویژه در مورد تأثیری که هوش مصنوعی بر رای دهندگان می‌گذارد نگران نیست. من معتقدم که آمریکا بدون توجه به اینکه در این انتخابات چه اتفاقی می‌افتد خوب خواهد بود. اوپن‌ای‌آی اخیراً دستورالعمل های جدیدی را منتشر کرده است که محدودیت هایی را در مورد نحوه استفاده از محصولات خود در سیاست ایجاد می کند.

به گفته سم، ما نباید خیلی نگران این باشیم که هوش مصنوعی مشاغل ما را بدزدد. به نظر می‌رسد آلتمن نگرانی‌های مربوط به قابلیت‌های سرقت شغل هوش مصنوعی را در یک رویداد سخنرانی که او و مدیر عامل مایکروسافت ساتیا نادلا را در آن حضور داشتند، کاهش داد. او گفت: «مردم به زندگی خود ادامه خواهند داد. ما در حال ساخت ابزاری هستیم که تأثیرگذار است، اما انسان‌ها کارهای انسانی خود را انجام می‌دهند.» او می‌گوید: «ما همیشه کارهای جدیدی برای انجام دادن پیدا می‌کنیم، اما به نظر می‌رسد تا حدودی متفاوت است که هوش مصنوعی بتواند از هر یک از ما قدرت شناختی بیشتری داشته باشد». ما هیچ ایده ای نداریم که بعداً چه اتفاقی می افتد.

آلتمن از این واقعیت که نیویورک تایمز در حال شکایت از اوپن‌ای‌آی است ناراحت است. Axios گزارش داد که آلتمن گفته است که شرکت او به انواع داده های آموزشی که ممکن است توسط ناشران رسانه های بزرگ مانند نیویورک تایمز ارائه شود، نیاز ندارد. این روزنامه در حال حاضر از اوپن‌ای‌آی به دلیل نقض حق چاپ شکایت کرده است. به طور خلاصه: به گفته سم آلتمن، همه چیز خوب است، هوش مصنوعی عالی است، و همه باید یاد بگیرند که انقلاب اتوماسیون را دوست داشته باشند.

 

ارسال دیدگاه