مدیر عامل سامسونگ مجبور نیست دوباره به زندان بازگردد!

تصویر محمدحسن محمودی

محمدحسن محمودی

لی جائه یونگ(Lee Jae-yong)، رئیس اجرایی سامسونگ، دو بار در سال های اخیر به زندان رفته است،‌اما حداقل فعلا مجبور نیست یونیفرم زندان خود را دوباره بپوشد. دادگاه منطقه مرکزی سئول روز دوشنبه لی را به دلیل دستکاری در سهام و کلاهبرداری حسابداری در جریان ادغام دو شرکت وابسته به سامسونگ در سال ۲۰۱۵ بی گناه دانست: Samsung C&T، یک شرکت ساختمانی، و Cheil، یک پارک بازی و شرکت پوشاک. لی فرزند لی کان هی(Lee Kun-hee)، مدیر اجرایی سابق سامسونگ است. او از زمانی که پدرش در سال ۲۰۱۴ دچار حمله قلبی شد، رهبری گروه سامسونگ را بر عهده داشت. کان هی در سال ۲۰۲۰ درگذشت.

به گزارش آسوشیتدپرس(Associated Press)، دادستان‌ها استدلال کردند که لی و سایر مدیران سامسونگ دارایی‌ها را دستکاری کرده‌اند تا ادغام به نفع Cheil باشد، جایی که لی اتفاقاً بزرگترین سهامدار بود و به سهامداران C&T سامسونگ آسیب رساند. دادستان ها به دنبال مجازات پنج سال زندان برای او بودند و همچنین خاطرنشان کردند که این ادغام به لی کنترل بیشتری بر کل سامسونگ الکترونیک می‌دهد. لی بی‌گناهی خود را حفظ کرده و اظهار داشته است که ادغام به ثبات بیشتر شرکت کمک کرده است. به نظر می‌رسد دادگاه با استدلال لی موافق است. سی ان ان گزارش داده است، رئیس دادگاه ناحیه مرکزی سئول، پارک جونگ جائه(Park Jung-jae)، رئیس دادگاه منطقه مرکزی سئول، گفته که شواهد کافی مبنی بر اینکه هدف لی برای ایجاد ضرر در Samsung C&T بوده، وجود ندارد.
پارک اظهار کرده است که حتی اگر کنترل لی تقویت شده باشد، ادغام در این مورد نمی‌تواند ناعادلانه تلقی شود، تا زمانی که هدف معقولی برای ادغام وجود داشته باشد.

روز دوشنبه مشخص نبود که آیا دادستان به حکم دادگاه تجدید نظر خواهد کرد یا خیر.
در سال ۲۰۱۷ او به دلیل رشوه دادن به پارک گئون هی(Park Geun-hye)، رئیس جمهور سابق کره جنوبی و فرد مورد اعتمادش با حدود ۶.۴ میلیون دلار برای جلب حمایت دولت از ادغام این کمپانی‌ها، مجرم شناخته شد. این رسوایی منجر به ماه ها اعتراض و خشم مردم کره جنوبی و استیضاح رئیس جمهور شد. در آن پرونده، لی به پنج سال زندان محکوم شد اما پس از کمتر از یک سال آزاد شد و مجبور به محاکمه مجدد شد. محاکمه مجدد پرونده رشوه در سال ۲۰۲۱ او را مجرم شناخته، به دو سال و نیم زندان محکوم کرد و در اواخر همان سال با آزادی مشروط آزاد شد. در سال ۲۰۲۲ رئیس جمهور یون سوک یول(Yoon Suk Yeol) او را به دلیل اتهامات رشوه عفو کرد.

به نظر نمی‌رسد که اشتباهات قانونی لی در دراز مدت بر او تأثیر گذاشته باشد. او حدود یک سال پس از آزادی از زندان به دلیل محکومیت رشوه به عنوان مدیر اجرایی سامسونگ الکترونیک منصوب شد. طبق گزارش فوربس، او با دارایی خالص ۸ میلیارد دلار، دومین فرد ثروتمند کره جنوبی در سال ۲۰۲۳ بود. لی مدعی شده است که برای تمام مشکلاتی که سامسونگ و سهامدارانش ایجاد کرده بسیار متاسف است و می‌خواهد بر افزایش شکوه شرکت تمرکز کند. لی در دادگاه سال گذشته خود گفت: در آینده، من می‌خواهم این فرصت را بخواهم که به سامسونگ کمک کنم تا به یک شرکت درجه یک تبدیل شود و تمام توانایی‌هایم را روی حرکت رو به جلوی آن متمرکز کنم.

 

بیشتر بخوانید:


ارسال دیدگاه