نابغه جعلی: سم‌ بنکمن

تصویر محمدحسن محمودی

محمدحسن محمودی

در ماه گذشته دنیا شاهد یکی از پربیننده‌ترین محاکمه‌های مالی در سال‌های اخیر بوده است. سم بنکمن-فرید، که زمانی صاحب یک بیزنس ۳۲ میلیارد دلاری بود و به نظر می رسید دنیا را در دستان خود دارد، امپراتوری او سقوط کرد و سرمایه گذاران میلیاردها دلار از دست دادند. او ثروت خود را بر اساس دروغ ساخته بود و اکنون با ۱۱۰ سال زندان مواجه است!

سم بنکمن، که اغلب به صورت آنلاین به عنوان “SBF” یاد می‌شود، یک کارآفرین در حوزه ارزهای دیجیتال و یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل سابق صرافی ارز دیجیتال FTX که اکنون ورشکسته شده است، و همچنین شرکت تجارت ارزهای دیجیتال  Alameda Research است. در ۳ نوامبر ۲۰۲۳ هیئت منصفه نیویورک، سم بنکمن را در هفت فقره مربوط به کلاهبرداری و پولشویی مجرم شناخت که شامل دو فقره کلاهبرداری زنجیره‌ای، دو فقره توطئه کلاهبرداری زنجیره‌ای و سه اتهام توطئه دیگر است. 

سم بنکمن بی گناهی خود را اعلام کرد و ادعا کرد که هرگز مرتکب کلاهبرداری یا کلاهبرداری عمدی مشتریان نشده است. او قبل از پایان ناگهانی امپراتوری ارز دیجیتال خود در اوایل نوامبر ۲۰۲۲ به عنوان مدیر یکی از بزرگترین صرافی‌های ارزهای دیجیتال، با دارایی شخصی بیش از ۲۶ میلیارد دلار، به شهرت رسید.

سم بنکمن کیست؟

بنکمن-فرید که در میان دانشگاهیان برجسته لیبرال متولد شد و در سایه سیلیکون‌ولی بزرگ شد، استعداد شگفت‌انگیزی در ریاضیات در سنین پایین نشان داد. پدر و مادر او تأثیر  عمده‌ای در رشد و شکل‌گیری تفکر او داشتند، هر دو از اساتید حقوق دانشگاه استنفورد که از طرفداران مشهور برابری اجتماعی هم هستند. پس از فارغ‌التحصیلی از رشته فیزیک از موسسه فناوری ماساچوست(MIT)، او به عنوان کارآموز برای جین استریت کپیتال(Jane Street Capital) مستقر در نیویورک به عنوان کارآموز کار می‌کرد و پس از مدتی به عنوان کارمند تمام‌وقت در این شرکت مشغول شد. از آنجا بود که او شروع به اهدای نیمی از حقوق خود به امور خیریه کرد، به این علت که او یکی از دنبال‌کنندگان و حامیان  Effective Altruism بود، جنبشی که طرفداران آن به دنبال انجام کارهای خوب اما به جاه‌طلبانه‌ترین و غیرعاطفی‌ترین راه ممکن هستند.

sam_bankman_with_clinton

بنکمن به واسطه‌ی FTX با افراد مشهوری ارتباط داشت، برای مثال در یکی از همایش‌ها او با تونی بلر، نخست وزیر سابق بریتانیا و بیل کلینتون، رئیس‌جمهور سابق آمریکا روی صحنه ظاهر شد.

مایکل لوئیس، نویسنده کتاب جدیدی درباره بنکمن، معتقد است این کارآفرین صرفاً ارز دیجیتال را وسیله‌ای برای کسب درآمد برای تغییر جهان می‌دانست. در سال ۲۰۱۷، بنکمن یکی از بنیانگذاران آلامدا ریسرچ، یک صندوق تامینی رمزارز بود، که به گفته او در مقطعی یک میلیون دلار در روز برای او درآمد داشت. سپس چند سال بعد، او FTX را در هنگ‌کنگ راه اندازی کرد.

تأسیس امپراتوری ارزهای دیجیتال

همانطور که دنیای ارزهای دیجیتال در طول همه گیری کووید-۱۹ برجسته شد، بنکمن و شرکت او مستقر در باهاما، شاهد رشد قابل ملاحظه‌ای بودند. FTX  پلتفرم صرافی  Blockfolio را در سال ۲۰۲۰ به قیمت ۱۵۰ میلیون دلار خریداری کرد. با این حرکت پایگاه کاربران FTX گسترش یافت و به نظر می‌رسید که بنکمن در بازارهای معمولاً متلاطم ارزهای دیجیتال بر پایه‌ای محکم استوار است.

در طول موج بعدی شکست کریپتوها، بنکمن یه راه نجات مالی به صرافی ارزهای دیجیتال BlockFi ارائه کرد و اون رو از یک بحران نقدینگی بزرگ نجات داد. (با این حال، تا اواخر نوامبر ۲۰۲۲، BlockFi نیز اعلام ورشکستگی کرد.)

بنکمن پلتفرم وام‌دهی کریپتو شکست خورده Voyager را خریداری کرد و همچنین پیشنهادی برای دارایی‌های Celsius ارائه کرد که در همان زمان ورشکست شد. او همچنین LedgerX را خریداری کرد، پلتفرم معاملاتی مشتقات که هرگز به طور کامل با FTX ادغام نشد.

بیشتر در رابطه با FTX

FTX در سال ۲۰۱۹ توسط بنکمن و همکلاسی سابقش در MIT، گری وانگ راه‌اندازی شد. این صرافی مانند یک بانک مستقل از دولت عمل می‌کرد و به مردم اجازه می‌داد تا پول خود را با ارز‌های دیجیتال مانند بیت‌کوین معامله کنند و وجوه خود را برای نگهداری ذخیره کنند. در اوج خود، مدیران FTX  ادعا می‌کردند که این پلتفرم هرروز معاملات ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلاری را تسهیل می‌کند. در اوایل سال ۲۰۲۲، این شرکت ۳۲ میلیارد دلار ارزش داشت و در راه تبدیل شدن به یک شرکت نام آشنا در این حوزه بود.

فروپاشی امپراتوری بنکمن پس از تحقیقات گسترده در مورد FTX که توسط سایت خبری Coindesk آغاز شد که ادعا کرد که این شرکت‌ در وضعیت مالی پرخطری قرار دارد. گزارش‌های بیشتری FTX را به سوء استفاده از سرمایه مشتریان متهم کردند. مشتریان وحشت زده برای برداشت میلیاردها دلار از پلتفرم FTX به رقابت پرداختند تا اینکه در ۱۱ نوامبر ۲۰۲۲ این شرکت اعلام ورشکستگی کرد.

سم بنکمن به چه چیزی متهم شد؟

به گفته دادستان ایالات متحده، دامیان ویلیامز از ناحیه جنوبی نیویورک، او یکی از بزرگترین کلاهبرداری‌های مالی در تاریخ ایالات متحده را انجام داده است.

ادعای اصلی این بود که بنکمن از سرمایه مشتری برای حمایت از سرمایه‌گذاری‌های مخاطره آمیز خود در آلامدا ریسرچ استفاده کرد. دادستان‌ها می‌گویند که او همچنین میلیون‌ها دلار را که از سپرده‌ها گرفته شده بود را برای یه شیوه زندگی لوکس و همچنین کمک‌های سیاسی که برخی از آنها غیرقانونی تلقی می‌شوند، خرج کرد. زمانی که FTX سقوط کرد، بیش از یک میلیون نفر متضرر شدند زیرا نتوانستند پول خود را به موقع از حساب FTXبیرون بیاورند. 

در این مسیر هم چندین نفر از همکاران سم بنکمن، از جمله دوست دختر سابق او، کارولین الیسون، هم به جرم خود اعتراف کردند.

کارولین الیسون متهم به چه بود؟

الیسون مدیر اجرایی سابق آلامدا ریسرچ بود و در سال ۲۰۱۸ به این شرکت پیوست، بنا به گزارش‌ها به این دلیل که می‌خواست شغلی با درآمد بالا داشته باشد تا پول بیشتری به اهداف خیر بدهد!

caroline_alison

او در دسامبر سال گذشته به کلاهبرداری و پولشویی اعتراف کرد و در دادگاه علیه دوست‌پسر سابقش به امید کاهش مجازات شهادت داد. در یک فایل ضبط شده در نوامبر ۲۰۲۲ در زمانی که مشخص بود آلامدا ریسرچ در حال سقوط است، شنیده می شود که او به کارکنان می گوید که ایده سم بنکمن استفاده از پول مشتریان FTX بوده است.

محاکمه چطور پیشرفت کرد؟

بنکمن در هر هفت فقره اتهام فدرال علیه خود، از جمله کلاهبرداری زنجیره‌ای، کلاهبرداری اوراق بهادار و پولشویی، مجرم شناخته شد. در طول محاکمه، اعضای هیئت منصفه از چندین کارمند و مدیران سابق FTX، از جمله مدیر ارشد تکنولوژی(CTO)، گری وانگ، رئیس سابق مهندسی نیشاد سینگ و کارولین الیسون تشکیل شده‌بود.

شهادت شاهدان در دادگاه برای بنکمن وضعیت خوبی را ایجاد نکرد. به عنوان مثال، الیسون شهادت داد که به او دستور داده بود تا پول مشتریان را برای بازپرداخت وام‌ها بگیرد و اضافه کرد که علی‌رغم نگرانی‌هایش، مرتباً تصمیمات بنکمن را به تعویق می‌انداخت.

بنکمن همچنین در دفاع از خود موضع گرفت و در معرض بازجویی متقابل از سوی دادستان قرار گرفت. او در شهادت خود به دنبال دفاع از خود بود و مدعی شد که علیرغم اینکه اشتباهاتی انجام داده و تنها “برخی” را به عنوان خطای مدیرعامل در بعضی تصمیمات خواند، با حسن نیت عمل کرده است. او همچنین باید از نظرات قبلی و پست‌های خود در رسانه‌های اجتماعی مانند توییتر دفاع می‌کرد، از جمله برخی که در آنها گفته بود محافظت از سرمایه مشتریان اولویت FTX است.

پس از یک ماه محاکمه، برای هیئت منصفه کمتر از پنج ساعت طول کشید تا حکم خود را صادر کند. او ممکن است ۱۱۰ سال را در زندان بگذراند به این علت که پنج مورد از اتهامات دارای حداکثر ۲۰ سال حبس قانونی و دو مورد باقی مانده حداکثر ۵ سال برای هر کدام است. هر چند که بعید است قاضی پرونده او را به حداکثر مجازات محکوم کند.


برای اطلاعات بیشتر:

ارسال دیدگاه