سم آلتمن به اوپن‌ای‌آی باز نمی گردد!

تصویر محمدحسن محمودی

محمدحسن محمودی

پس از مذاکرات آخر هفته برای بازگرداندن احتمالی سم آلتمن به عنوان مدیرعامل اوپن‌ای‌آی، که پس از اخراج شوکه کننده او، هیئت مدیره این شرکت به طور کامل راه دیگری را طی کرد و به گفته یکی از افراد آشنا، مدیر عامل سابق توییچ، امت شیر(Emmett Shear) را به عنوان مدیرعامل موقت معرفی کرد. او جانشین میرا موراتی، که علناً با آلتمن همسو بود، خواهد شد، که اگر حساب کنید این یعنی تغییر سه مدیرعامل تنها در سه روز!

به گفته منابع متعدد، انتصاب غافلگیرکننده امت شیر پس از آن صورت گرفت که هیئت چهار نفره اوپن‌ای‌آی از بازگشت آلتمن خودداری کردند. این خبر ابتدا توسط The Information گزارش شد که به کارمندان روز یکشنبه گفته شد که حذف آلتمن تنها راه دستیابی به ماموریت شرکت در زمینه هوش‌مصنوعی است. سخنگوی اوپن‌ای‌آی و مایکروسافت، که بزرگترین سرمایه گذار آن است، به درخواست‌ها برای اظهار نظر پاسخ ندادند. به نظر می رسد که استخدام امت شیر درب بازگشت آلتمن به اوپن‌ای‌آی را می بندد، زیرا همان طور که در سم آلتمن از شرکت خود اخراج شد!  اشاره شد، هیئت‌مدیره اعلام کرد که او “به طور مداوم در ارتباطات خود صادق نبوده است.” اما هیئت‌مدیره تحت فشار سرمایه‌گذاران و تهدید به خروج گسترده کارکنان به سرعت شروع به بحث درباره بازگشت او کرد. 

تصمیم به انتصاب امت شیر ریسک از دست بزرگ‌ترین حامیان شرکت و یا استفا کارمندان را در پی خواهد داشت. آلتمن روز یکشنبه به دفتر اوپن‌ای‌آی بازگشت و گفت که این اولین و آخرین باری است که با نشان مهمان وارد شرکت می‌شود که به این معناست که یا به عنوان مدیرعامل بازخواهد گشت یا دیگر پا به ساختمان نخواهد گذاشت!

امت شیر کیست؟ 

امت شیر یکی از مدیران مشهور سیلیکون‌ولی است که در سال ۲۰۰۶ با Justin Kan پلتفرم استریم ۲۴ ساعته از زندگی جاستین به اسم justin.tv راه‌اندازی کردند، که منجر به وجود اومدن پلتفرم استریم توییچ شد و همچنین از همان ابتدا به عنوان مدیرعامل توییچ فعالیت کرده است. به عنوان مدیرعامل، او باعث ظهور توییچ به عنوان پلتفرم استریم گیم شد،‌ به شکلی که توسط آمازون در سال ۲۰۱۴ به مبلغ ۹۷۰ میلیون دلار خریداری شد و در حال حاضر ماهانه بیش از 8 میلیون استریمر دارد.

او در اوایل سال جاری از سمت مدیرعاملی توییچ استعفا داد تا بر پروژه‌های خصوصی تمرکز کند. پس از خروج او از توییچ، او تنها در Y Combinator  به استارتاپ‌های کوچک مشاوره داده است و پروژه بزرگی در دست نداشته است. او هم‌اکنون با یک دوره چالش برانگیزی در اوپن‌ای‌آی روبرو است. چرا که با ورود او احتمالا شاهد استعفای کارکنان بیشتر و پیوستن به پروژه‌ی جدید سم آلتمن خواهیم بود. پیش از اخراج، گفته می‌شد که او در شرف راه‌اندازی یک شرکت متمرکز بر هوش‌مصنوعی بوده است که با انویدیا رقابت خواهد کرد.

اوپن‌ای‌آی در حال حاضر با چالش‌های متعددی مواجه است. این شرکت شاهد رقابت شدیدی از جمله رقابت با هوش‌مصنوعی جدید ایلان ماسک،‌ گروک خواهد بود. همچنین نگرانی‌هایی در مورد رشد آینده این شرکت وجود دارد چون که بر اساس گزارش ها، ارزش این شرکت در هفته های اخیر به ۸۰ تا ۹۰ میلیارد دلار رسیده است. اوایل این ماه، آلتمن اعلام کرد که این سرویس بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر هفتگی دارد.

ارسال دیدگاه