سم آلتمن از شرکت خود اخراج شد!

تصویر آیدین ایمانی

آیدین ایمانی

 

با اخراج سم آلتمن از مقام مدیر عاملی و هیئت مدیره، میرا موراتی، رئیس فناوری OpenAI، به عنوان جانشین موقت او انتخاب شد تا شرکت را رهبری کند. هیئت مدیره در حال جستجوی یک مدیر عامل دائمی است.

میرا که از پنج سال پیش در تیم رهبری اوپن‌‌ای‌آی حضور داشته است، نقش مهمی در تبدیل شدن اوپن‌ای‌آی به یک پیشتاز جهانی در زمینه هوش مصنوعی ایفا کرده است. او دارای مهارت‌های خاصی است و از ارزش‌ها، عملیات و کسب و کار شرکت آگاهی دارد و همچنین بخش‌های تحقیق، محصول و ایمنی شرکت را مدیریت می‌کند. او با تمام جنبه‌های شرکت، از جمله حوزه حاکمیت و سیاست هوش مصنوعی، آشنا و تجربه دارد و هیئت مدیره معتقد است که او برای این نقش مناسب است و در طول فرآیند جستجوی رسمی برای یافتن مدیر عامل دائمی، انتقال را بدون مشکل انجام خواهد داد.

هیئت مدیره پس از یک فرآیند بازبینی دقیق به این نتیجه رسید که آقای آلتمن در ارتباطات خود با هیئت مدیره روراست نبوده است و این موضوع باعث شده است که هیئت مدیره نتواند مسئولیت‌های خود را به درستی انجام دهد. هیئت مدیره دیگر به توانایی او برای رهبری اوپن‌ای‌آی اطمینان ندارد.

هیئت مدیره در بیانیه‌ای گفت: «اوپن‌ای‌آی با هدف پیشبرد ماموریت ما ساختار یافته بود: اطمینان از اینکه هوش مصنوعی عمومی برای تمام بشریت مفید باشد. هیئت مدیره به خدمت رسانی به این ماموریت پایبند است. ما از کارهای زیادی که سم برای تأسیس و رشد اوپن‌ای‌آی انجام داده است قدردانی می‌کنیم. اما در همین حال، ما معتقدیم که رهبری جدید لازم است در حالی که ما به سمت جلو پیش می‌رویم. میرا که رهبر بخش‌های تحقیق، محصول و ایمنی شرکت است، برای نقش مدیر عامل موقت بسیار شایسته است. ما به توانایی او برای رهبری اوپن‌ای‌آی در دوره انتقالی اعتماد کامل داریم.»

هیئت مدیره اوپن‌آی شامل علمی رئیس اوپن‌ای‌آی ایلیا ساتسکور، مدیران مستقل مدیر عامل کوئرا آدام دی‌آنجلو، کارآفرین فناوری تاشا مک‌کالی و هلن تونر از مرکز امنیت و فناوری نوظهور جورج‌تاون است.

پس‌ از اعلام خبر اخراج آلتمن، گرِگ بروکمن، از بنیانگذاران OpenAI که ریاست هیئت‌مدیره‌ی این شرکت را برعهده داشت نیز استعفا داد.

ظاهراً دلیل برکناری سم آلتمن از OpenAI، اختلاف‌نظر درمورد ایمنی هوش مصنوعی و سرعت توسعه‌ی فناوری‌های این شرکت بوده است.

اگرچه مایکروسافت میلیاردها دلار در OpenAI سرمایه‌گذاری کرده اما طبق اعلام Axios، فقط یک دقیقه قبل‌ از رسانه‌های دنیا از اخراج سم آلتمن باخبر شد.

اوپن‌ای‌آی در سال ۲۰۱۵ به عنوان یک سازمان غیرانتفاعی با ماموریت اصلی اطمینان از اینکه هوش مصنوعی عمومی برای تمام بشریت مفید باشد تأسیس شد. در سال ۲۰۱۹، اوپن‌ای‌آی ساختار خود را تغییر داد تا بتواند در راستای این ماموریت سرمایه جمع آوری کند، در حالی که ماموریت، حاکمیت و نظارت سازمان غیرانتفاعی را حفظ کرد. اکثریت اعضای هیئت مدیره مستقل هستند و مدیران مستقل سهام اوپن‌ای‌آی را ندارند. شرکت رشد چشمگیری را تجربه کرده است، اما مسئولیت اساسی حاکمیت هیئت مدیره پیشبرد ماموریت اوپن‌آی و حفظ اصول اساسی اوپن‌ای‌آی است.

ارسال دیدگاه