زاکربرگ در حال ساخت پناهگاه آخرالزمانی در هاوایی است؟

تصویر محمدحسن محمودی

محمدحسن محمودی

با درهای ضد انفجار، پناهگاه بزرگ زیرزمینی بیشتر شبیه لانه یک باند شرور است تا یک خانه خانوادگی. که در واقع، مجتمع ۲۱۲ میلیون پوندی، بنیانگذار فیس‌بوک، مارک زاکربرگ، ۳۹ ساله، که در جزیره کائوآی هاوایی در حال ساخت است، تنها ده مایل از خانه پیرس برازنان(Pierce Brosnan) بازیگر سابق جیمزباند فاصله دارد. با این حال، در حالی که گاهی می‌توان ستاره فیلم‌های معروف دنیا را در حال دوچرخه سواری در اطراف شهر آرام موج سواران خلیج هانالی مشاهده کرد.

سرمایه‌گذاری زاکربرگ یکی از جاه‌طلبانه‌ترین پروژه‌های ساختمانی خصوصی در تاریخ آمریکای شمالی است و نه تنها دو عمارت بلکه یک دهکده کامل از خانه‌های بیرون را خواهد دید. او در انتخاب ساحل شمالی زیبا و دیدنی کائوآی که از قدیمی‌ترین، کمتر توسعه‌یافته‌ترین و غربی‌ترین جزایر اصلی هاوایی است، را انتخاب کرده که بسیاری آن را بهشتی درون بهشت می‌دانند. کائوآی که به دلیل پوشیده شدن توسط جنگل‌های بارانی استوایی به جزیره باغ ملقب شده است، سواحل زیبای Na Pali در شمال است، جایی که صخره‌های بلند در دریای نیلگون فرو می روند. جای تعجب نیست که از ساحل در ده‌ها فیلم از جمله پارک ژوراسیک و دزدان دریایی کارائیب استفاده شده است. ساکنان جزیره معمولی که از اینکه دیگر نمی‌توانند حتی مبلغ یک خانه متوسط در کائوآی را بپردازند، شکایت دارند، از برنامه های زاکربرگ ناراضی هستند، که پس از درخواست های عمومی توسط مجله Wired فاش شد.

مجتمع وسیعی که در حال ساخت است و زاکربرگ ها آن را Koolau Ranch می نامند، شامل بیش از دوازده ساختمان، از جمله چندین مهمانخانه است که در مجموع بیش از ۳۰ اتاق خواب و حمام دارند. در مرکز دو عمارت با مساحت کل ۵۵۰۰۰ فوت مربع، زمینی مشابه به زمین فوتبال آمریکایی قرار دارد. این دو خانه دارای آسانسور، دفاتر، اتاق کنفرانس و آشپزخانه‌های صنعتی هستند. ساختمان دیگر دارای سالن بدنسازی کامل، استخر، سونا، جکوزی، استخر سرد و زمین تنیس خواهد بود. یک منطقه جنگلی در مجاورت شبکه‌ای از ۱۱ خانه درختی دیسکی شکل را در خود جای می‌دهد که با پل‌های طنابی پیچیده به هم متصل شده‌اند. اما بالای زمین فقط شروع کار است. طبق برنامه‌هایی که به مقامات برنامه‌ریزی هاوایی ارائه شده است، یک تونل زیرزمینی بین این دو عمارت اجرا می‌شود و به یک پناهگاه زیرزمینی ۵۰۰۰ فوت مربعی منشعب می‌شود. که شامل فضای نشیمن و خواب، اتاق تجهیزات مکانیکی و دریچه فرار است که از طریق نردبان قابل دسترسی است.

bunker_design

درب اصلی پناهگاه از فلز ساخته شده و با بتن پر می شود که یک طرح رایج ضد انفجار که در پناهگاه های نظامی و پناهگاه های بمب استفاده می‌شود. سطح امنیت اطراف مجتمع بی‌نظیر است، از جمله شبکه گسترده‌ای از دوربین‌های نظارتی با کنترل مرکزی و بسیاری از درهای داخلی که با صفحه کلید کار می‌کنند.  و برخی از آن‌ها درهای کور خواهند بود که شبیه دیوارهای اطراف ساخته شده‌اند. زاکربرگ برای چنین ترفندها شیفتگی خاصی دارد، زیرا قبلاً ورودی خانه خود در کالیفرنیا را به شکلی طراحی کرده بود که به عنوان یک پرچین پنهان شده بود. اما اگر نتوانید از خود حمایت کنید فایده ای ندارد که خودتان را از دنیا دور کنید. بنابراین، طبق گفته Wired با مخزن آب به ارتفاع ۱۸ فوت، عرض ۵۵ فوت و سیستم پمپ بسیار قدرتمند خود کاملاً خودکفا خواهد بود. این مزرعه در حال حاضر بیشتر غذای خود را از طریق کشاورزی و دامداری تولید می‌کند.

سخنگوی زاکربرگ از اظهار نظر در مورد اندازه پروژه یا در واقع شباهت آن به پناهگاه بقای بلایای طبیعی خودداری کرد. با این حال، او خاطر نشان کرد که مردم محلی که از نفوذ و اختلال شکایت می‌کردند، می‌توانست اوضاع را بسیار بدتر کند زیرا مالکان قبلی می‌خواستند ۸۰ خانه لوکس در زمین بسازند. جدای از مجلل بودن این پروژه، جنبه دیگری از این پروژه که ساکنان جزیره را ناراحت کرده است، پنهان کاری شدیدی است که در آن انجام می شود. یکی از اولین اقدامات زاکربرگ این بود که دیواری به طول یک مایل به ارتفاع ۶ فوت ساخته شده از سنگ های آتشفشانی در اطراف بسیاری از املاک برپا کرد. مردم محلی می گویند که این دیوار مناظر شگفت انگیز آنها از ساحل را از بین برده است، در حال که در پایین ساحل که زاکربرگ نتوانسته است آن را بخرد، بازدیدکنندگان مجبورند تماشای کلبه های نگهبانی را که در امتداد لبه غول های بزرگ قرار دارند تحمل کنند. برخی می‌گویند که ساحل خیره کننده اکنون مانند یک اردوگاه زندان است و حمام کنندگان می‌ترسند لباس شنای خود را بپوشند، چون که ممکن هست از بالا در حال تماشای شما باشند!

در همین حال، تقریباً همه افرادی که وارد حوزه‌ی پروژه می شوند، از جمله سازندگان، نجارها و نقاشان باید یک توافق نامه عدم افشای اطلاعات (NDA) را امضا کنند که آنها را از اشتراک گذاری آنچه در داخل محوطه می گذرد منع می کند. کارگرانی که در پروژه‌های مختلف منصوب شده‌اند حتی اجازه ندارند با پیمانکاران دیگر خود در مورد آنچه انجام می دهند صحبت کنند. امنیت شدید به طرز غم‌انگیزی به قیمت جان یک نفر تمام شده است، سال گذشته، یک نگهبان امنیتی که مأمور گشت‌زنی در ساحل نزدیک بود، هر زمان که زاکربرگ در حال بازدید از ملک بود، هنگام بالا رفتن از یک مسیر شیب دار در پایان شیفت ۱۲ ساعته خود بر اثر حمله قلبی جان خود را از دست داد. خانواده این مرد مدعی شدند این رازداری به قدری خفه کننده بود که مدتی طول کشید تا مشخص کنند او واقعاً چگونه مرده است. خانواده او از زاکربرگ شکایت کردند و او به آنها چکی به مبلغ ۵۹۰۰ پوند به دلیل آنچه که آنها ادعا می کنند مرگ نابهنگام عزیزشان بود، داد. پیمانکار سازنده خانه‌های درختی نیز از مارک زاکربرگ شکایت کرده و ادعا می کند که ۱۱۳۰۰۰ پوند به عنوان وجوه پرداخت نشده به او بدهکار است. زاکربرگ اصرار دارند که به طور کامل پرداخت شده است.

اگرچه برخی از مردم محلی از فرصت‌های شغلی که مزرعه‌داری به جزیره‌ای مملو از بیکاری به ارمغان آورده است راضی هستند، به نظر می‌رسد که تعداد بیشتری تحت تأثیر نفوذ شدید فناوری قرار گرفته‌اند. به هر حال، دیگر سلبریتی‌های ثروتمند از جمله بازیگرانی مثل جولیا رابرتز، بن استیلر و چاک نوریس همگی در آنجا خانه دارند و در مورد حضورشان بسیار محتاط‌تر عمل می‌کنند. و در حالی که زاکربرگ اصرار دارد که مجتمع هاوایی آنها خانه خانوادگی آنها باشد، اما در واقع تنها یکی از ده اقامتگاه گزارش شده آنها است، از جمله یک رشته ملک در کالیفرنیا.

زاکربرگ متهم به استعمار جزیره‌ای شده است که تا سال ۱۸۴۸ مفهوم مالکیت خصوصی در آن وجود نداشت و تا سال ۱۹۷۳ تنها یک چراغ راهنمایی داشت. زاکربرگ و همسرش چان، که او در سال ۲۰۱۲ ازدواج کرد و در حال حاضر سه فرزند دارند، با خرید چندین خانه چند میلیون دلاری در جزیره همسایه اوآهو در سال ۲۰۱۳، طعم هاوایی را چشیدند. سال بعد، آنها توجه خود را به کائوآی معطوف کردند و ۷۸ میلیون پوند برای ملکی به وسعت ۷۰۰ هکتار مشرف به یک ساحل معروف پرداخت کردند. به‌طور بحث‌برانگیز، این ملک بزرگ از بیش از ده‌ها قطعه زمین کوچک تشکیل شده بود که در دهه ۱۸۵۰ تقسیم شدند و از طریق نسل‌های متوالی جزیره‌نشینان منتقل شده بود، گاهی اوقات آنقدر بین فرزندان تقسیم می‌شد که برخی حتی ممکن است ندانند که دارای یک زمین هستند.

کارشناسان می گویند که جزیره‌نشینان ممکن است در این سرزمین اجدادی خود زندگی نکنند، اما برای آنها مهم است که بدانند می توانند از آن بازدید کنند. در سال ۲۰۱۷، زاکربرگ تصاویری از خود را در املاک منتشر کردند و نشان دادند که چگونه عاشق جامعه و کوه های سبز ابری شده اند و تصمیم گرفته اند که به جامعه بپیوندند. اما فقط دو روز بعد، آنها از صدها نفر از مردم هاوایی که ممکن است در داخل محدوده املاک علاقه‌مند باشند، شکایت کردند. در سال ۲۰۲۱، زاکربرگ ۶۰۰ هکتار دیگر را به قیمت ۴۱ میلیون پوند خرید، در آن زمان جامعه‌ای که ادعا می کردند عاشق هستند، قبلاً با یک درخواست آنلاین از آنها خواسته بودند که استعمار هاوایی را متوقف کنند. در حالی که بدون هراس از انتقادها، زاکربرگ ها ۱۱۰ هکتار نهایی را به قیمت ۱۳ میلیون پوند در همان سال خریداری کردند.

در سال‌های اخیر، زاکربرگ و همسرش میلیون‌ها دلار به سازمان‌های خیریه محلی و همچنین یک طرح اشتغال و یک برنامه کمک به کووید-۱۹ اهدا کردند. با این حال، استخدام یک سیاستمدار مهم محلی به عنوان مشاور کشاورزی با حقوق شش رقمی، و همچنین دادن بیش از ۳ میلیون پوند به یک موسسه خیریه مرتبط با دولت جزیره تا بتواند یک استخر ماهی سنتی هاوایی را بخرد، اتهاماتی را برانگیخته است. زاکربرگ در تلاش برای خرید حسن نیت سیاسی است. هاوایی ممکن است بخشی از ایالات متحده باشد، اما، به عنوان زنجیره‌ای از جزایر کوچک که توسط هزاران مایل اقیانوس آرام احاطه شده است، بسیار منزوی است. جف بزوس، بنیانگذار آمازون دارایی در جزیره مائوئی، و یا سم آلتمن، خانه‌ای به ارزش ۳۴ میلیون پوند در جزیره بزرگ دارد و یا لری الیسون، یکی از بنیانگذاران شرکت اوراکل، ۹۸ درصد از جزیره کوچک لانای را پس از پرداخت ۲۳۵ میلیون پوند در اختیار دارد. 

پیرس برازنان درباره کائوآی می‌گوید «این جا جادویی ترین مکان است. زندگی در اینجا بسیار زیبا و بسیار ساده است.» اما متأسفانه، زمانی که پادشاهان سیلیکون‌ولی به دنبال مکانی برای پناه‌بردن در آخرالزمان می گردند، هیچ چیز برای مدت طولانی به همین شکل باقی نمی‌ماند.

ارسال دیدگاه