اولین خودروی الکتریکی شیائومی

تصویر محمد امین کرمی

محمد امین کرمی

در هفته‌ی گذشته‌ شیائومی از اولین خودروی الکتریکی خود،رونمایی کرده  است و ما در این مقاله به سراغ بررسی این خودروی الکتریکی چینی خواهیم پرداخت که شاید در بین دیگر نامهای چینی این زمینه در صورت عرضه جهانی و به دلیل اعتبار بیشتر بتواند تغییرات قابل توجه‌ای در بازار خودروهای برقی رقم بزند.

اولین خودروی الکتریکی شیائومی، SU7، یک سدان با عملکرد بالا است که از طراحی زیبا و فناوری پیشرفته‌ای برخوردار است. این خودرو دارای خط سقف فست‌بک است و در مدل‌های مختلف عرضه می‌شود: نوع تک موتوره RWD با قدرت ۲۹۵ اسب بخار و نسخه ممتاز دو موتوره AWD با قدرت ۶۶۳ اسب‌بخار. انتظار می‌رود این خودرو دارای ویژگی‌های کمک راننده و خودران پیشرفته باشد که توسط یک آرایه لیدار پشتیبانی می‌شود. ساخت SU7 توسط شرکت (BAIC) پکن انجام خواهد شد و برنامه‌هایی برای شروع تولید تا قبل از پایان سال 2023 صورت گرفته بودند. مدل‌های SU7 شیائومی شامل مدل‌های پایه SU7، SU7 Pro، SU7 Max و یک Founders Edition هستند.

شیائومی SU7 EV که به عنوان یک سدان لوکس در نظر گرفته می‌شود، از نظر اندازه و سبک به تسلا مدل S شباهت زیادی دارد. این خودرو دارای فاصله بین دو محور 118 اینچی و طول کلی مشابه مدل S است. مشخصات قدرت SU7 نیز قابل توجه است، درنوع نوع RWD دارای موتور 295 اسب بخار و نسخه AWD با قدرت 663 اسب بخار نشان از یک خودروی برقی پرقدرت دارند. اما جزئیات باتری آن مشخص نشده است، ولی انتظار می رود مدل رده بالا دارای باتری 100 کیلووات ساعتی باشد. شیائومی که عمدتاً در چین شناخته می شود، برنامه های خود را برای فروش بین المللی SU7 تایید نکرده است.

 

رقابت با نامهای مشهور

با وجود مشخصات نسبتا جذاب و قیمتهایی احتمالا وسوسه انگیز اما شیائومی هنوز برنامه مشخصی برای فروش بین المللی این خودرو اعلام نکرده است،هرچند که بسیار بعید است حتی با وجود قیمتهای بسیار پایین تر نسبت به خودروهای مشابهی مانند تسلا شیائومی بتواند به این زودی ها جای خودش را در بازار خودروهای الکتریکی ثابت کند.

هرچند که طراحی این خودرو نیز به شدت نزدیک به طراحی مدل S در خودروهای تسلاست اما هم اکنون نیز شاید واضح باشد که شیائومی مسیر درازی برای مبارزه‌ی واقعی با غولهای این زمینه دارد و بازار خودروهای الکتریکی فعلا قرار نیست برای این کمپانی شبیه به بازار موبایل‌های هوشمند باشد.

ارسال دیدگاه