جایزه تورینگ

جایزه تورینگ
تصویر یاسر دهقان

یاسر دهقان

یکی از جایزه های مهم حوزه علوم کامپیوتر جایزه تورینگ هست. این جایزه به افتخار پدرعلم کامپیوتر آلن تورینگ نام گذاری شده است و سالانه به کسانی که اختراعات یا تحقیقات تاثیر گذاری در حوزه علوم کامپیوتر انجام می دهند اهدا می شود.

 

جایزه تورینگ و تاریخچه آن

جایزه تورینگ یا به طور کامل ای.ام تورینگ، یک نشان افتخار در زمینه علوم کامپیوتر است که توسط انجمن ماشین‌های محاسبه‌گر (Association for Computing Machinery)، یک سازمان تخصصی در زمینه علوم کامپیوتر که در سال 1974 تأسیس شد، به فرد یا افرادی که در زمینه علوم کامپیوتر تأثیرگذار بوده‌اند، اهدا می‌شود. این جایزه به نوعی نوبل علوم کامپیوتر شناخته می‌شود، زیرا در علوم کامپیوتر جایزه نوبل وجود ندارد. نام این جایزه از آلن تورینگ گرفته شده است، او تحقیقات بنیادی در حوزه علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی انجام داده  است .

آلن تورینگ
آلن تورینگ

 

دریافت کننده اولین جایزه در سال ۱۹۶۶ آلن جی. پرلیس بود، یک دانشمند کامپیوتر آمریکایی که کامپایلر برای زبان برنامه نویسی کامپیوتری ALGOL نوشت. اولین زنی که موفق به دریافت این جایزه شد، در سال ۲۰۰۶ فرانسیس ای. آلن بود که به دلیل کارهایش در بهینه‌سازی کامپایلر، به توسعه اجرای همزمان در multiprocessing کمک کرد. جوانترین دریافت کننده این جایزه دونالد نوت بود که هنگام دریافت جایزه در سال ۱۹۷۴، ۳۶ ساله بود. او این جایزه به را خاطر کارهایش در زمینه الگوریتم‌ها و برنامه نویسی کامپیوتر گرفت. پیرترین دریافت کننده جایزه الفرد واینو آهو بود که زمان دریافت جایزه در سال ۲۰۲۰، ۷۹ ساله بود و این جایزه به خاطر کارهایش در زمینه الگوریتم‌ها و نظریه اجرای زبان‌های برنامه نویسی بود.

شرکت اینتل در سال ۲۰۰۲ شروع به تامین مالی جایزه تورینگ کرد و در سال ۲۰۰۷ شرکت گوگل نیز به تامین مالی این جایزه پیوست. میزان جایزه در آن سال به ۲۵۰،۰۰۰ دلار افزایش یافت و سپس در سال ۲۰۱۴ به ۱،۰۰۰،۰۰۰ دلار رسید.

اگر می خواهید بفهمید که در هر سال چه کسانی به این جایزه برزگ دست یافتند. می توانید به سایت انجمن سر بزنید.

Association for Computing Machinery

 

 

ارسال دیدگاه