مهندسی نرم‌افزار

مهندسی نرم‌افزار
تصویر یاسر دهقان

یاسر دهقان

همه ما روزانه از نرم‌افزارهای مهمی مانند Office استفاده می‌کنیم. نرم‌افزارها نقش بسیار حیاتی در دنیای مدرن امروزی ایفا می‌کنند. با پیشرفت روز افزون تکنولوژی، نیاز به نرم‌افزارهایی که به صورت دقیق و کارآمد عمل کنند و مشکلات را حل نمایند، بیشتر می شود. در اینجا با مهندسی نرم‌افزار، یکی از حوزه‌های مهم علوم کامپیوتر، آشنا می‌شویم.

 

تاریخچه مهندسی نرم‌‌افزار

دانشمند کامپیوتر و مهندس سیستم مارگارت همیلتون، در سال 1964 در حین توسعه سیستم‌های راهنمایی و مسیریابی برای مأموریت‌های اپولو واژه “مهندسی نرم‌افزار” را ابداع می‌کند. همیلتون اعتقاد داشت که توسعه‌دهندگان نرم‌افزار حق دارند تا مهندس نامیده بشوند.در سال  1968 اولین کنفرانس مهندسی نرم‌افزار ناتو برگزار می‌شود. این کنفرانس با هدف برطرف کردن مشکلات حوزه مهندسی نرم‌افزار برگزار شد. در این کنفرانس همچنین دستورالعمل ها و روش هایی برای توسعه نرم  افزار ها به شکل بهتر ارائه  شد.

مارگارت همیلتون
مارگارت همیلتون کنار نرم‌افزار های توسعه داده شده برای پروژه آپولو

مهندسی نرم‌افزار

نرم‌افزار یک برنامه یا مجموعه‌ای از برنامه‌ها است که دستورالعمل‌های خاص خود را دارد و امکان انجام فعالیت‌ها و عملکردهای مورد نیاز را فراهم می‌کند. در مقابل، مهندسی به فرایند طراحی و ساخت چیزی اشاره دارد که مسائلی را حل کرده و راه‌حل‌های کارآمدی برای آنها ارائه می‌دهد.

مهندسی نرم‌افزار فرایندی است که مراحل برنامه‌ریزی، طراحی، پیاده‌سازی، اشکال‌زدایی، راه‌اندازی تا پشتیبانی نرم افزار را شامل می‌شود. این رویکرد ساختارمند به توسعه نرم‌افزارها می پردازد و هدف اصلی آن ایجاد نرم‌افزارهای با کیفیت، قابل اعتماد و قابل نگهداری است. مهندسان نرم‌افزار از ابزارها، روش‌ها و تکنیک‌های متنوعی بهره می‌برند تا توسعه برنامه‌ها را به صورت منظم و بهینه انجام دهند. این رویکرد معمولاً برای سیستم‌ها و نرم‌افزارهای بزرگ و پیچیده به کار گرفته می‌شود و در برنامه‌های کوچک به کار برده نمی‌شود.

مهندسی نرم‌افزار یک حوزه به شدت پویا هست و ابزارها و فناوری‌های جدید به طور مداوم در حال توسعه هستند تا فرآیند توسعه نرم‌افزار را بهبود بخشند. توسعه‌دهندگان نرم‌افزار، با پیروی از اصول مهندسی نرم‌افزار و استفاده از ابزارها و روش‌های مناسب می‌توانند، نرم‌افزار با کیفیت، قابل اعتماد و قابل نگهداری ایجاد کنند که نیازهای کاربران را برآورده می‌کند.

مسئولیت های مهندس نرم‌افزار

مسئولیت و کارهای که یک مهندس نرم‌افزار انجام می دهد، ممکن است با افراد دیگر مانند برنامه نویس، توسعه دهنده یا مهندس شبکه اشتباه شود. یک مهندس نرم‌افزار معمولاً مسئول طراحی سیستم است وبرنامه‌نویسان یا توسعه‌دهندگان نرم‌افزار معمولاً مسئول پیاده‌سازی کد هستند. مهندس شبکه، شبکه‌ها را طراحی، راه‌اندازی و اجرا می‌کند و مهندس نرم‌افزار، یک نرم‌افزار را ایجاد، تست و تحویل می‌دهد.

مسولیت های که یک مهندس نرم‌فزار دارد عبارت است از:

طراحی و مدیریت نرم‌افزار

ارزیابی و اشکال یابی نرم افزارهای مختلف

نوشتن کد و ارزیابی آن

افزایش سرعت و قابلیت توسعه نرم‌افزار

مشاوره با مشتریان، مهندسان، متخصصان امنیت و دیگر شرکای مرتبط

معرفی ویژگی‌های جدید به مشتریان داخلی

ارسال دیدگاه