Project IDX محیط توسعه جدید گوگل

Project IDX
تصویر یاسر دهقان

یاسر دهقان

محیط‌ های توسعه‌ مختلفی برای نوشتن برنامه‌ها وجود دارند. هرکدام ویژگی‌ها و امکانات خاص خود را دارند. از جمله محیط‌های توسعه معروف “Vs Code” است. اخیراً شرکت گوگل نیز محیط توسعه‌ خود را به نام Project IDX معرفی کرده است. در اینجا سعی می‌کنیم با این محیط بیشتر آشنا شویم.

 

محیط توسعه Project IDX

Project IDX

گوگل چند ماه پیش راه‌اندازی Project IDX را اعلام کرد، که ورود این شرکت به زمینه‌ی ارائه محیط توسعه مبتنی بر مرورگر و با استفاده از هوش مصنوعی برای توسعه برنامه را نشان می‌دهد. در حال حاضر، این محیط توسعه از فریمورک و زبان‌هایی مانند Angular، Flutter، Next.js، React، Svelte و Vue پشتیبانی می‌کند. همچنین زبان‌های JavaScript و Dart نیز در حال حاضر قابل استفاده هستند و پشتیبانی از زبان‌های دیگر نظیر پایتون و گو در دست بررسی می‌باشد.

Project IDX هنوز به صورت عمومی ارائه نشده است، اما دارای پتانسیلی برای انقلاب در حوزه محیط‌ های توسعه است. با تسهیل در نوشتن کد، درک کد و همکاری با دیگر توسعه دهندگان، Project IDX می‌تواند به توسعه دهندگان کمک کند تا بیشتر و کارآمدتر کار کنند و برنامه‌های بهتری توسعه بدهند. اگر تمایل دارید این محیط توسعه را امتحان کنید، می‌توانید از این لینک استفاده کنید و نام‌تان را در لیست انتظار ثبت کنید.

Project IDX بر اساس نرم‌افزار منبع‌باز Code-OSS که توسط مایکروسافت توسعه یافته و اساس VSCode را تشکیل می‌دهد توسعه یافته است . بنابراین، اگر با VSCode آشنایی دارید، حدس می‌زنم که Project IDX تجربه و رابط کاربری مشابهی خواهد داشت.

محیط توسعه Project IDX

ویژگی های محیط توسعه گوگل

برای استفاده از Project IDX، نیازی به نصب هیچ برنامه‌ای در دستگاه محلی خود ندارید. یکی از مزایای استفاده از Project IDX این است که تنها نیاز به یک مرورگر و اتصال اینترنت دارید و می‌توانید از هر دستگاهی، اعم از لپ‌تاپ، تبلت یا گوشی هوشمند، به آن دسترسی داشته باشید.

همچنین، محیط توسعه Project IDX به یک هوش مصنوعی چت بات گوگل متصل است. این ویژگی به برنامه‌نویسان این امکان را می‌دهد تا مشکلات کد خود را، به خصوص مشکلات مرتبط با پروژه در دست توسعه را پیدا کنند. همچنین می‌توانند توضیحاتی درباره پروژه دریافت کنند و کامنت‌ها و توضیحاتی، برای پروژه اضافه کنند.

قابلیت های همکاری در Project IDX می‌تواند به توسعه دهندگان کمک کند تا به طور موثر‌تر در پروژه‌ها کار کنند. این ویژگی می‌تواند منجر به نتایج بهتر برای همه اعضای تیم شود.

Project IDX امکان شبیه‌سازی برنامه‌ها در انواع پلتفرم‌ها به شکلی که کاربران آنها را مشاهده می‌کنند را فراهم می‌کند. این شامل پیش‌نمایش‌های وب ، شبیه‌سازهای اندروید و شبیه‌سازهای iOS است. این یک ویژگی بسیار کارآمد است و به طور ویژه در صورتی که تغییرات به صورت زنده (در هنگام تغییر کد) اعمال شوند، زمان تست و توسعه را به طرز چشمگیری کاهش خواهد داد.

ارسال دیدگاه