اپل A17 Pro در مقابل A16 Bionic: فرقشون چیه؟

تصویر آیدین ایمانی

آیدین ایمانی

امسال مثل سال گذشته، اپل در مراسم رونمایی از آیفون‌های سری جدید، چیپست جدید خود را نیز معرفی کرد، A17 Pro. اما در این مقاله قرار است که ببینیم در مقابل با نسل قبلی خود چگونه عمل می‌کند.

از اولین تغییر قابل توجه نسل جدید چیپست‌ اپل، می‌توان به 3 نانومتری شدن A17 Pro اشاره کرد.این چیپست نسبت به نسل قبلی خود یک گام رو به جلو برداشته است. این کاهش نانومتریک باعث شده ترانزیستور‌های بیشتری در این فضا جا بگیرند و چیپست به 19 میلیون ترانزیستور برسد که درنتیجه باعث بهبود عملکرد و کارایی انرژی تراشه شده است.

هردو تراشه دارای یک سی‌پی‌یو 6 هسته‌ای هستند. اما ظاهراً اپل با تغییر در معماری‌ تراشه جدید خود، باعث بهبود یافتن A17 Pro‌ شده است. گزارش بنچمارک نیز این عمل را اثبات می‌کند. طبق گزارش، عملکرد چند هسته‌ای 13% و تک هسته‌ای 16‌%، در مقایسه با A16 افزایش یافته است.

هر دو چیپست دارای یک موتور عصبی هستند اما A17 Pro دو برابر سریعتر است و تا 35 تریلیون عملیات در ثانیه انجام می دهد. در نتیجه منجبر به عملکرد بهتر برای کارهای هوش مصنوعی و بهینه‌سازی عکس و ویدیو می شود.

آخرین بخشی که در این مقاله مقایسه می‌کنیم، بخش Image signal processer یا همان پردازنده سیگنال تصویر است. چیپست A17 Pro، در پردازشگر سیگنال تصویر جدید خود،‌ از جمله موتور فوتونیک جدید و HDR 5 هوشمند را بهبود بخشیده که در نتیجه کیفیت عکس و ویدیو‌ها در آیفون‌های سری 15، در کنار لنز 48 مگاپیکسلی به شدت خوبه!

در آخر ناگفته نماند که، A17 Pro با طیف وسیعی از تغییرات و اصلاحات، رقیب غول‌پیکری برای رقیب‌های خود به‌شمار میاد و به‌نظر می‌رسذ که فعلا قرار نیست شکست داده شود. همانطور که خود اپل گفت، A17 Pro، بهترین چیپست‌ جهان است!

2 دیدگاه

  آیدین حامدی
  ۱۴۰۲/۰۷/۳ ۲۰:۲۶

  بسیار مفید فقط چه بازی یا نرم افزار می‌تونه از تمام قدرت پردازشی A17 استفاده کنه؟ زیادی قوی نیست؟
  و من هم یک آیدین دیگه هستم.

    آیدین ایمانی
    ۱۴۰۲/۰۷/۱۳ ۱۳:۵۳

    هم نام عزیزم، به لطف این پردازنده قراره بازی های کنسولی در سری آیفون 15 اجرا بشن. خودت حسابشو برو 🙂

   ارسال دیدگاه