رشد انفجاری سهام شرکت Nvidia

تصویر محمد امین کرمی

محمد امین کرمی

کمپانی تکنولوژی محور Nvidia که در این روزها با رشد چشمگیر میزان سهامش توانسته از شرکتهای بزرگی مانند اپل و مایکروسافت عبور کند و تبدیل به دومین شرکت ارزشمند در جهان شود.دلایل این صعود خارق‌العاده را نمیتوان فقط به سرمایه گذاریهای انویدیا در زمینه‌ی هوش مصنوعی دانست اما قطعاً قابل توجهه ترین معیار رشد چشمگیر سهام این شرکت همین مسئله است.
در این مقاله به تقسیم سهام به شیوه‌ی جدید بین سهام داران و همچنین جزئیات بیشتر درمورد ادامه‌ی روند این کمپانی در بازار سهام صحبت میکنیم.

 

تقسیم سهام صنایع نیمه هادی Nvidia پس از انتظار گسترده‌ی سرمایه گذاران بالاخره تکمیل شد و پس از بسته شدن بازار در روز جمعه، 7 ژوئن، سرمایه گذاران 9 سهم اضافی انویدیا را به ازای هر سهامی که در اختیار داشتند تا پایان معاملات روز پنجشنبه دریافت کردند. اما معاملات سهام به این صورت پس از تقسیم از روز دوشنبه 10 ژوئن آغاز شد.

برایان کوللو، استراتژیست سهام های فناوری می گوید: «این تقسیم منطقی است زیرا قیمت سهام به میزان قابل توجهی افزایش یافته است و باید ارزش هر سهم را کنترل و فرصت برای سرمایه گذاران آینده را فراهم کرد.همینطور این شرکت برای شفافیت مالی بیشتر،ماه گذشته این تقسیم را همراه با نتایج سود سه ماهه اول خود اعلام کرد.

همانطور که گفتیم سهام انویدیا امسال بیش از 145 درصد و در 12 ماه گذشته بیش از 214 درصد افزایش یافته است، زیرا تقاضای بازار این شرکت به لطف نقش کلیدی تراشه های نیمه هادی آن در آموزش و اجرای مدل های هوش مصنوعی رونق داشته است. هم اکنون هر سهم انویدیا بیش از 1200 دلار به ازای هر سهم معامله می شود، در حالی که در پایان سال 2023 حداکثر به 495 دلار رسید و سهام در ماه می 2023 نزدیک به 305 دلار به ازای هر سهم تغییر می کرد، درست قبل از اینکه شرکت گزارش سودهای ناگهانی را منتشر کند که باعث شروع جنون خرید سهام و تقاضای فراوان برای بازار هوش مصنوعی شد. جالب توجه است که برخی از کارشناسان معتقدند این روند میتواند تا پایان سال میلادی پیش رو نیز ادامه پیدا کند و این حداکثر ارزش قابل تصور برای انویدیا نیست.
برای مثال در ماه می، کوللو برآورد ارزش منصفانه خود را برای سهام انویدیا از 910 دلار به 1050 دلار افزایش داد و پس از نتایج سه ماهه اول شرکت، درآمدی معادل 26 میلیارد دلار داشت که افزایش 18 درصدی نسبت به سه ماهه قبل و افزایش 262 درصدی نسبت به فصل قبل را تجربه کرد.

تقسیم سهام انویدیا به چه معناست
در حالی که این تقسیم تعداد سهام موجود در گردش را افزایش می دهد، ارزش کلی شرکت را تغییر نمی دهد یا به دیدگاه کارشناسان نسبت به ماهیت سهام آن تأثیر نمی گذارد.

کوللو توضیح می‌دهد: «تقسیم سهام در تئوری نباید ارزش اقتصادی ایجاد کند، اما شرکت را برای سرمایه‌گذاران کوچک‌تر در دسترس‌تر می‌کند. او توضیح می دهد که در حالی که 500 دلار برای خرید یک سهم انویدیا در هفته گذشته کافی نبود، اکنون برای خرید چندین سهم کافی است. پس از تقسیم، برآورد ارزش منصفانه انویدیا به 105 دلار تعدیل شد و همینطور رتبه بندی اقتصادی گسترده شرکت،رتبه 3 ستاره‌ی آن (به این معنی که ارزش سهام منصفانه در نظر گرفته می شود) و رتبه عدم قطعیت بازار آن نیز تأثیر عمده‌ای نداشت.

بوم کسب و کار انویدیا در هوش مصنوعی:
کوللو می نویسد، درآمدهای سه ماهه اول این شرکت نشان می دهد که برنده آشکار رقابت برای ایجاد قابلیت های هوش مصنوعی مولد باقی می ماند و ما با اظهار نظر مدیریت مبنی بر اینکه تقاضا برای محصولات آینده باید از  پیش بینی تقویم 2025 فراتر رود میتوانیم متوجه باشیم که هیچ نشانه‌ای از کاهش تقاضای بازار هوش مصنوعی برای این کمپانی را مشاهده نمی‌کنیم.

اما چرا شرکت ها سهام خود را تقسیم می کنند؟
هنگامی که یک شرکت سهام خود را تقسیم می کند، هر سهم به چندین سهم جدید تقسیم می شود. در حالی که این تعداد سهام موجود را افزایش می دهد، ارزش کلی شرکت (سرمایه بازار آن) را تغییر نمی دهد. شرکت‌ها زمانی این کار را انجام می‌دهند که قیمت سهام آن‌ها به میزان قابل توجهی افزایش یافته باشد که ممکن است خرید آن‌ها را برای سرمایه‌گذاران فردی دشوار کند. داشتن تعداد بیشتر سهام ارزان‌تر برای جذب خریداران بیشتر می‌تواند به بهبود نقدینگی کمک کند و قیمت‌های پایین‌تر نیز می‌تواند تأثیر روانی جذاب‌تر برای مناسب به نظر رسیدن سهام در نظر سرمایه‌گذاران داشته باشد، حتی اگر ارزش اساسی شرکت تغییر نکرده باشد.

سایر تقسیمات اخیر سهام:
انویدیا تنها شرکت بزرگی نیست که سهام خود را در سال های اخیر تقسیم کرده است. غول خرده فروشی Walmart WMT در ماه فوریه تقسیم سه به یک را تصویب کرد، در حالی که Alphabet ، Tesla و Amazon در سال 2022 سهام خود را تقسیم کردند.

در نهایت باید دید که رقبای انویدیا نظیر AMD یا حتی مایکروسافت چه تدابیری برای رسیدن به این حریف قدرتمند اتخاذ میکنند و قطعا جنس این رقابت میتواند باعث پیشرفت چشمگیری در صنایع نیمه هادی دنیا خصوصا در بخش هوش مصنوعی باشد.

بر علیه فراموشی تقدیم به مهندس یوسف قبادی و سگارو که تنها برای دسترسی تمام مردم به اینترنت آزاد تلاش میکردند.

ارسال دیدگاه