ایلان ماسک امسال ثروتمندتر شد!

تصویر آیدین ایمانی

آیدین ایمانی

ایلان ماسک، کارآفرین مشهور و مدیرعامل سه شرکت تسلا، اسپیس‌ایکس و ایکس کورپ، در سال ۲۰۲۳ با افزایش ۹۲ میلیارد دلاری ثروت خود، رقیبان خود را پشت سر گذاشت و به عنوان ثروتمندترین فرد دنیا شناخته شد. این در حالی است که سال گذشته، ثروت او به دلیل بحران‌های مختلف، کاهش یافته بود.

به گزارش شاخص میلیاردرهای بلومبرگ، ماسک با داشتن ۲۲۹ میلیارد دلار ثروت خالص، در رأس فهرست ۵۰۰ فرد ثروتمند جهان قرار گرفته است. این فهرست، مجموع دارایی این افراد را ۱٫۵ تریلیون دلار اعلام کرده است.

سال ۲۰۲۳، سالی پرفراز و نشیب برای میلیاردرهای فناوری بود. از یک طرف، رکود اقتصادی، تورم مداوم، افزایش نرخ بهره و تنش‌های ژئوپلیتیکی، چالش‌های بزرگی را برای این گروه ایجاد کرد. از طرف دیگر، ارزش سهام شرکت‌های فناوری، به دلیل پیشرفت‌های هوش مصنوعی و تقاضای بالای محصولات و خدمات آن‌ها، رشد بی‌سابقه‌ای را تجربه کرد. در نتیجه، ثروت میلیاردرهای فناوری، ۴۸ درصد (معادل ۶۵۸ میلیارد دلار) افزایش یافت.

ایلان ماسک، از این رشد بیش از هر کس دیگری بهره‌مند شد. ثروت او در سال ۲۰۲۲، به دلیل مشکلات تولید و تحویل تسلا و انتقادات از رفتارهای او در شبکه‌های اجتماعی، به‌میزان ۱۳۸ میلیارد دلار کاهش یافته بود. اما در سال ۲۰۲۳، او با رشد ۹۲ میلیارد دلاری ثروت خود، از این کاهش جبران کرد و رقیبان خود را عقب گذاشت. برنارد آرنو، مدیرعامل شرکت LVMH و جف بیزوس، موسس و مدیرعامل آمازون و بیل گیتس، موسس و مدیرعامل مایکروسافت، با داشتن ۱۷۹ میلیارد دلار و ۱۷۷ میلیارد دلار و ۱۴۱ میلیارد دلار ثروت خالص، به‌ترتیب در رتبه‌های دوم، سوم و چهارم فهرست میلیاردرهای بلومبرگ قرار دارند. آرنو، سال گذشته، به طور موقت، از ماسک جلو زده بود.

تسلا، شرکت اصلی ماسک، در سال ۲۰۲۳، با وجود مشکلات بسیار، به موفقیت‌های بزرگی دست یافت. ارزش سهام تسلا، در سال ۲۰۲۳، دو برابر شد و به بالاترین سطح خود رسید. تسلا همچنین، در سه فصل اول سال ۲۰۲۳، از رکورد فروش سالانه‌ی قبلی خود پیشی گرفت و بیش از ۱٫۵ میلیون خودروی الکتریکی تحویل داد.

مارک زاکربرگ، مدیر‌عامل متا، شرکتی که قبلاً فیس‌بوک نام داشت، نیز در سال ۲۰۲۳، شاهد افزایش قابل توجه ثروت خود بود. ثروت زاکربرگ، در سال ۲۰۲۳، به‌میزان ۸۲ میلیارد دلار افزایش یافت و به ۱۲۵ میلیارد دلار رسید. زاکربرگ، در رتبه‌ی پنجم فهرست میلیاردرهای بلومبرگ قرار دارد. او در سال ۲۰۲۳، نام شرکت خود را به متا تغییر داد و بر روی توسعه‌ی فضای مجازی تمرکز کرد.

ارسال دیدگاه