نگاهی به فناوری های مخرب

تصویر کیمیا تقدیری

کیمیا تقدیری

بیایید با آن روبرو شویم.

پیشرفت های جدید در فناوری هنوز زندگی ما را  در بسیاری از موارد مختل می کند. توجه داشته باشید که برخی از آنها در حال حاضر وجود دارند، اما هنوز در حال تکامل و تغییر با سرعتی سریع هستند، به این معنی که تأثیر این پیشرفت‌ها تنها تقویت می‌شود.

فناوری مخرب چیست؟

فناوری مخرب نوآوری است که باعث تغییرات عمده در نحوه عملکرد مصرف کنندگان، مشاغل و صنایع می شود. فناوری مخرب این پتانسیل را دارد که از طریق ویژگی‌هایی که قابل اندازه‌گیری و برتر هستند، سیستم‌ها یا عادات موجود را جایگزین کند.

به زبان ساده، فناوری مخرب یک فناوری جدید است که به طور قابل توجهی نحوه عملکرد یک بازار یا صنعت موجود را تغییر می دهد. فن‌آوری‌های مخرب اغلب در ابتدا با مقاومت کسب‌وکارهای فعلی مواجه می‌شوند، زیرا آنها وضعیت موجود را تهدید می‌کنند. با این حال، با گذشت زمان، آنها می توانند به طور کامل نحوه عملکرد یک صنعت را تغییر دهند. برخی از نمونه‌های فناوری‌های مخرب عبارتند از رایانه‌های شخصی، خرید آنلاین و برنامه‌های اشتراک‌گذاری سواری.

پتانسیل فناوری مخرب

پتانسیل فناوری مخرب اغلب دست کم گرفته می شود. این به این دلیل است که خود فناوری اغلب به اشتباه درک می شود. فناوری مخرب لزوماً جدید یا پیشگامانه نیست. بلکه این فناوری است که پتانسیل ایجاد اختلال در بازار یا صنعت موجود را دارد. این نوع فناوری را می توان در تعدادی از صنایع از حمل و نقل گرفته تا مراقبت های بهداشتی یافت. در بسیاری از موارد، فناوری مخرب در ابتدا توسط بازار اصلی پذیرفته نمی شود. این به این دلیل است که اغلب به عنوان بسیار خطرناک یا اثبات نشده دیده می شود. با این حال، با گذشت زمان، همانطور که فناوری به بلوغ می رسد، می تواند مورد پذیرش جریان اصلی قرار گیرد. این می تواند به تعدادی از مزایای از جمله قیمت های پایین تر، بهبود کیفیت و افزایش رقابت منجر شود. فناوری مخرب این پتانسیل را دارد که صنعت را متحول کند. می تواند محصولات و خدمات را بهتر، سریعتر و مقرون به صرفه تر کند. در برخی موارد، حتی می تواند بازارهای کاملاً جدیدی ایجاد کند.

بلاک چین به عنوان نمونه ای از فناوری مخرب

در حالی که بلاک چین اغلب با بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال مرتبط است، این فناوری می تواند کاربردهای بسیار گسترده تری داشته باشد. در واقع، بلاک چین نمونه‌ای از فناوری مخرب است که به فناوری جدیدی اشاره می‌کند که به‌طور قابل‌توجهی نحوه انجام کسب‌وکار را تغییر می‌دهد. بلاک چین یک پایگاه داده توزیع شده است که امکان تراکنش های امن، شفاف و بدون دستکاری را فراهم می کند. این فناوری به ویژه برای تراکنش های مالی مناسب است، اما می توان از آن برای طیف گسترده ای از کاربردهای دیگر نیز استفاده کرد. یکی از مهم ترین ویژگی های بلاک چین غیرمتمرکز بودن آن است، به این معنی که توسط هیچ نهاد واحدی کنترل نمی شود. این مزیت های زیادی دارد، از جمله افزایش امنیت و شفافیت. بلاک چین هنوز در مراحل اولیه توسعه خود است و باید دید این فناوری تا کجا گسترش خواهد یافت. با این حال، این پتانسیل را دارد که طیف وسیعی از صنایع را متحول کند و ما تازه در حال مشاهده کاربردهای بالقوه آن هستیم.

سرمایه گذاری در فناوری مخرب

هنگام در نظر گرفتن سرمایه گذاری در شرکتی که در حال توسعه یک فناوری مخرب است، مهم است که تحقیقات خود را انجام دهید و خطرات موجود را درک کنید. همچنین باید در نظر داشته باشید که این سرمایه‌گذاری‌ها می‌توانند بسیار سوداگرانه باشند و هیچ تضمینی برای موفقیت این فناوری وجود ندارد. با این اوصاف، سرمایه گذاری در فناوری مخرب می تواند راهی عالی برای ورود به طبقه همکف یک شرکت نوآورانه باشد. این سرمایه‌گذاری‌ها می‌توانند پاداش‌های بالقوه بالایی ارائه دهند، اما با درجه ریسک بالاتری نیز همراه هستند.

نمونه هایی از فناوری مخرب

در حالی که فناوری های جدید همیشه در حال توسعه هستند، همه آنها مخل نیستند. برای اینکه یک فناوری مخرب در نظر گرفته شود، باید معیارهای خاصی را داشته باشد. اولاً باید تفاوت قابل توجهی با فناوری های موجود در بازار داشته باشد. دوم، باید بتواند یک بازار جدید ایجاد کند یا بازار موجود را به طور قابل توجهی تغییر دهد. و در نهایت، باید این پتانسیل را داشته باشد که فناوری‌های جاافتاده را جابجا کند یا رهبران بازار جدیدی ایجاد کند. برخی از نمونه های خاص از فناوری مخرب عبارتند از:

 • پرینت سه بعدی
 • 5G و اتصال بهبود یافته
 • هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی
 • اتوماسیون و رباتیک
 • پیشرفت های امنیت سایبری
 • محاسبات لبه
 • واقعیت مجازی و افزوده
 • فناوری بدون سر
 • ظهور محاسبات “به عنوان یک سرویس”.
 • انقلاب کار از خانه
 • جستجوهای فعال صوتی

توجه داشته باشید موارد ذکر شده به خودی خود مخررب حساب نمیشوند و در بسیاری از موارد به بشر در جهت زندگی بهتر کمک میکنند اما همانطور که پیشتر گفتیم ، در صورت عدم نظارت پتانسیل قابل توجهی در ایجاد اخلال در زندگی ،شغل ،فراهم سازی نیروی کار بومی  و صنایع مختلف مثل حمل و نقل و غیره دارند.

ارسال دیدگاه