حافظه به ChatGPT اضافه میشود  

تصویر کیمیا تقدیری

کیمیا تقدیری

این همه چیزهایی است که باید درباره این نوآوری پیشگام بدانید

یکی از ناراحتی های Chat GPT (و دیگر چت ربات های هوش مصنوعی) این است که آنها آنچه را که در جلسات قبلی به آنها گفته بودیم به خاطر نمی آورند. این بدان معناست که با هر چت جدید از ابتدا شروع کنید، آن را در مورد خودتان، کسب و کارتان یا هر چیزی که می خواهید بدانید که در داده های آموزشی آن یا از طریق مرور وب پیدا نمی کند، آموزش دهید.

خوب، به نظر می رسد همه چیز در حال تغییر است. در چیزی که می تواند مهم ترین به روز رسانی آن تا کنون باشد، Open AI – خالقان Chat GPT – به تازگی اعلام کرده است که به آن حافظه داده می شود.

اما در حالی که فکر می‌کنم این برای میلیون‌ها نفر از ما که هر روز از آن استفاده می‌کنیم بسیار مفید خواهد بود، نگرانی‌های مهمی نیز ایجاد می‌کند. این حافظه چقدر قابل اعتماد خواهد بود؟ برای حفظ حریم خصوصی داده ها چه معنایی دارد؟ و آیا ما برای هوش مصنوعی آماده هستیم که بتواند خاطرات بلندمدت را توسعه دهد و آنها را یک قدم دیگر به هوش انسانی نزدیکتر کند؟

چرا Chat GPT به حافظه نیاز دارد؟

همانطور که با اضافه شدن مرور وب به قابلیت‌های Chat GPT در سال گذشته، افزودن حافظه چیزی بیش از یک به‌روزرسانی منظم افزایشی است. به طور بالقوه می تواند رفتار و قابلیت های خود را از بسیاری جهات تغییر دهد.

تا کنون، زمانی که ChatGPT یک پاسخ تولید می کند، تمام اطلاعاتی که باید در نظر بگیرد از سه منبع داده می آید: داده های آموزشی، ورودی کاربر در طول جلسه جاری و (در صورت استفاده از حالت مرور وب) اینترنت.

 عملاً، این به‌روزرسانی منبع چهارم را اضافه می‌کند – یک ذخیره‌سازی حافظه بلندمدت که بین جلسات ثابت است و اطلاعاتی را نگه می‌دارد که می‌تواند پاسخ‌های آن را در چت‌های آینده ارزشمندتر کند. به عنوان مثال، این می تواند شامل نام کاربر، شغل او، یا دوست داشتن و دوست نداشتن شخصی او باشد.

داشتن این حافظه بلندمدت به عنوان منبع اطلاعات اضافی به این معنی است که کاربران مجبور نخواهند شد هر بار که جلسه جدیدی را شروع میکنند، این داده ها را به طور مکرر وارد کنند.

این به این معنی است که نیاز کمتری به درخواست‌های طولانی و دقیق وجود خواهد داشت که باید در هر جلسه مجددا وارد شوند تا اطمینان حاصل شود که خروجی ثابتی دارد.

Context Window (پنجره زمینه):

پنجره زمینه اصطلاح فنی برای تمام اطلاعاتی است که Chat GPT می تواند در هنگام ایجاد پاسخ های خود ببیند.

اگر تا به حال یک گپ طولانی با آن داشته اید و متوجه شده اید که در نهایت چیزهایی را که قبلاً گفته اید فراموش می کند، به این دلیل است که فضای شما در پنجره زمینه تمام شده است. GPT-4 – قدرتمندترین مدل ChatGPT – دارای یک پنجره زمینه 8192 توکن است .

Open AI هنوز نگفته است که آیا این حافظه بلندمدت جدید در پنجره زمینه موجود بارگذاری می‌شود یا اینکه آیا پنجره زمینه گسترش می‌یابد و آن را به طور مؤثر اطلاعات «رایگان» می‌سازد.

افزایش حجم اطلاعاتی که Chat GPT می تواند در یک مکالمه به آن بپردازد به این معنی است که می تواند کارهای طولانی تر، پیچیده تر و دقیق تری را انجام دهد.

این چگونه هوش مصنوعی مولد را بهبود می بخشد؟

راه‌های زیادی وجود دارد که با ارائه حافظه بلندمدت هوش مصنوعی می‌تواند آن را به عنوان یک ابزار بهبود بخشد:

  • به این معنی است که می تواند توانایی خود را برای یادگیری در طول زمان بهبود بخشد، زیرا اطلاعات تعاملات گذشته را ذخیره می کند و از آن برای اطلاع رسانی مکالمات آینده استفاده می کند.
  • می‌تواند پاسخ‌های خود را شخصی‌تر کند، زیرا در مورد کاربر یاد می‌گیرد و جزئیات مربوط به نحوه کار و حل مشکلات را درک می‌کند.
  • مکالمات تداوم بهتری خواهند داشت، زیرا حقایق و اطلاعات چت های قبلی را بدون نیاز به یادآوری به خاطر می آورد.
  • به توانایی ارائه پاسخ‌هایی که هوش هیجانی را نشان می‌دهند نزدیک‌تر می‌شود، زیرا می‌تواند درک بلندمدتی از پاسخ‌های احساسی کاربران ایجاد کند.
  • می تواند در تصمیم گیری بهتر شود، زیرا به یاد می آورد که چگونه اقدامات و تعاملات قبلی بر نتایج و نتایج تأثیر می گذارد.

همه اینها همچنین می‌تواند به ما کمک کند تا حس عمیق‌تری از ارتباط با هوش مصنوعی را تقویت کنیم و در نهایت به ما اجازه می‌دهد در مورد مسائل اعتماد تصمیم‌گیری بهتری داشته باشیم .

اما ما باید نگران چه چیزی باشیم؟

با وجود تمام مزایا، تعدادی از نگرانی های مهم نیز وجود دارد که باید برطرف شوند.

مهمترین مورد احتمالاً در مورد حریم خصوصی و امنیت داده ها است. با توجه به ماهیت اطلاعاتی که ما می خواهیم آن را ذخیره کنیم، بیشتر این داده های جدید اطلاعات شخصی خواهند بود – چیزهایی که مختص ما به عنوان کاربر و انسان است. به عنوان مثال، در بیانیه مطبوعاتی OpenAI می‌گوید که این ابزار از یادآوری فعال داده‌های حساس، مانند اطلاعات سلامتی شما، اجتناب می‌کند، مگر اینکه کاربران به‌طور خاص از آن درخواست کنند.

همچنین می‌گوید به منظور آموزش بهتر سیستم‌هایش، کنترل دقیقی را در اختیار کاربران می‌گذارد که چه اطلاعاتی را می‌توان حفظ کرد و چه اطلاعاتی را می‌توان به آن بازگرداند. این خوب به نظر می رسد، اما هنوز باید ببینیم که در عمل چگونه کار خواهد کرد. ما فقط می توانیم امیدوار باشیم که سایر ابزارهای هوش مصنوعی که اکنون برای افزودن حافظه عجله دارند نیز بسیار وظیفه شناس باشند.

همچنین نگرانی‌های اخلاقی در مورد تصمیم‌گیری درباره آنچه که یک هوش مصنوعی باید به خاطر بسپارد یا فراموش کند وجود دارد. حتی اگر کاربر کنترل را در دست داشته باشد، ممکن است خود ابزار همچنان مجبور باشد در مورد اطلاعات شخصی مربوط به افراد دیگر تصمیم بگیرد.

نگرانی دیگر، شاید بلندمدت تر، این است که چگونه بر نحوه استفاده ما از فناوری به طور کلی تأثیر می گذارد. آیا این ما را یک قدم به AGI نزدیکتر می کند ؟ حافظه یکی از ویژگی‌های حیاتی هوش طبیعی انسان است، و اگرچه ChatGPT همیشه یک نوع حافظه داشته است – داده‌های آموزشی آن را می‌توان به این شکل در نظر گرفت – این کار را یک گام کامل جلوتر می‌برد و به آن اجازه می‌دهد چیزهایی را درباره افراد به‌عنوان فردی به خاطر بسپارد. کنار آمدن با پیامدهای کامل اخلاقی و فرهنگی این امر، کار پیچیده ای خواهد بود.

به هر نحوی که در نهایت به این مسائل بپردازیم، یک قطعیت این است که ما این را به عنوان یک پیشرفت مهم در تاریخ هوش مصنوعی به یاد خواهیم آورد و اکنون به نظر می رسد که هوش مصنوعی نیز آن را به خاطر خواهد آورد.

 

ارسال دیدگاه